سیصد سال با هزار و یک شب و تاثیرات آن بر جهان

نویسنده:

۱۰:۰۱:۰۰

 
اسم هزار و یک شب و شهرزاد قصه‌گو نامی شناخته شده در سراسر جهان است، اما زمانی‌که بخواهید قدمت این کتاب یا داستان‌های آن را و یا حتی از نام نویسنده‌ی مشخص آن بپرسید، با تاریخ‌ها و نظرهای بسیارگوناگون و حتی متضادی روبرو خواهید شد. هزار و یک شب کتابی است که در مشرق زمین و هم‌چنین در مغرب زمین بسیارمورد توجه  قرار گرفته است. می‌توان گفت که در دهه‌های اخیر، داستان‌های این کتاب موضوع بسیاری از فیلم‌ها، کارتون‌ها و اساس و ریشه‌ی بسیاری از داستان‌ها و رمان‌ها می‌باشد.

از سیصد سال پیش تا کنون که هزار و یک شب در جهان و اروپا معرفی شده است، هزار و یک شب در بسیاری از شئون فرهنگی غربی و در نتیجه بر جهان تاثیر خاص خود را گذاشته است. بورخس می‌گوید: "انسان چنین احساس می‌کند که در هزار و یک شب گم می‌شود، انسان می‌داند که چون وارد آن کتاب شد، سرنوشت حقارت‌بار انسانی خود را فراموش می‌کند؛ انسان به دنیایی وارد می‌شود، دنیایی که از اشخاص مثالی، و در عین حال از افراد خاص تشکیل شده است."

این کتاب از هنر موسیقی، فیلم و کارتون‌های سینمایی، نمایش‌های موزیکال و هنر پاپ تا تبلیغات تجاری، دکورهای بناها و منازل، تاسیس رستوران‌ها، آرایش مردم غربی و ایجاد جاذبه‌های توریستی تاثیر به سزایی گذاشته بود که هنوز هم قابل مشاهده است. حتی در واقع‌گرایی جادویی داستان‌نویسان غربی و آمریکای لاتین چون بورخس و مارکز و امروزه داستان پردازان پست مدرن تاثیرات آن بارز است.

شما از این نام چه خاطره‌ای دارید؟

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه