طلای سکاها به کی‌یف بازگشت

نویسنده:

۰۲:۴۰:۴۲

 
نوزده قطعه از طلاهای سکاها (Scythian)، از جمله یک کلاه تشریفاتی مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد، توسط موزه پیرسون آلارد (Allard Pierson Museum) در آمستردام به موزه گنجینه تاریخی اوکراین (Museum of Historical Treasures of Ukraine) بازگردانده شده است. این کلاه در روز سه‌شنبه در کی‌یف در معرض نمایش عموم قرار گرفت.
سرنوشت 565 اقلام دیگر که در اصل توسط چهار موزه در کریمه (Crimea) برای همان نمایشگاه "کریمه: طلا و اسرار دریای سیاه"، قرض داده شده بودند، به صورت علامت سوال باقی مانده است. موزه کریمه، در حال حاضر تحت اختیار روسیه و دولت اوکراین، هر دو برای صاحب قانونی گنجینه بودن ادعا می‌کنند. موزه پیرسون آلارد در بیانیه‌ای در ماه اوت گفته است تا زمانی که "شرایط با حکم قاضی واجد شرایط و معتبر تصویب نشود، یا توافق کامل میان دو طرف پایبند نشود" این قطعات را ذخیره و نگه داری خواهند کرد.
"لاریسا سدیکوا" (Larisa Sedikova) معاون مدیر موزه ملی حفاظت از Tauric Chersonesos در سواستوپل، 10 سپتامبر در بیانیه‌ای در وب سایت وزارت فرهنگ روسیه در مورد آثاری که هنوز هم در آمستردام باقی مانده است گفت: "هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد. منطقی این است که قطعات به کی‌یف بازگردانده شوند؛ کاملا به توافق نامه موزه برمی‌گردد."
چیکاوسکی (Serhiy Chaykovsky) مدیر کل موزه ملی تاریخی اوکراین، در حالی که منتظر دریافت طلای بیشتری از کریمه است، هفته گذشته در تلویزیون اینتر (Inter) بیان کرد "موزه ما به عنوان موزه‌ای که این قطعات باید به آن بازگردند انتخاب شده است و ما صاحبان آن‌ها خواهیم بود. پس از بازگشت آن‌ها احتمال دارد تا پس از خالی شدن موزه کریمه این اقلام را به نمایش بگذاریم."

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
طلای سکاها
لینک کوتاه
برچسب ها