چه طور دیش گاردن بسازیم؟

نویسنده:

۱۱:۵۲:۵۱

سریعا دست به کار شوید و باغ کوچک خانگی‌تان را آن طور که می‌خواهید بسازید! باغی درون خانه!

دیش گاردن به کاشت گیاهان درون ظرف‌ها یا گلدان‌هایی با دهانه باز و ارتفاع کم اطلاق می‌شود. در ساخت دیش گاردن‌تان می‌توانید از هر نوع گیاهی که دوست دارید استفاده کنید. کاکتوس، ساکولنت، انواع گیاهان آپارتمانی و حتی درختچه‌ها برای این کار قابل استفاده هستند!

وسایل مورد نیاز

 گیاه-

– ظرف یا گلدان کم عمق با دهانه باز

 خاک و سنگ ریزه-

 قارچ کش-

 – وسایل اختیاری : سنگ ریزه، خانه یا وسایل چوبی کوچک، عروسک، صدف و …

گیاه:

همانطور هم که قبلا گفته شد می‌توانید از انواع گیاهان برای این کار استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید گیاهانی که برای کاشت در کنار هم انتخاب می‌کنید عادات آبیاری، نوری و رطوبتی یکسانی داشته باشند. اگر تصمیم گرفتید که از ساکولنت‌ها در دیش گاردن‌تان استفاده کنید، برای دیزاین مناسب، بهتر است از ساکولنت‌های کامل رشد کرده و ریشه دار استفاده کنید. انتخاب گیاهان مناسب شاید مهم ترین قسمت ساخت دیش گاردن باشد. سعی کنید از گیاهان با رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده کنید تا چینش آنها کنار هم چشم گیر تر شود. گیاهانی با برگ‌های قرمز مثل پپرومیا، گینورا، گل سنگ و … می‌توانند جلوه ای دو چندان به کار شما بدهند. سرعت رشد هر گیاه را هم مد نظر قرار دهید و برای انتخاب گیاهان دقت کنید که سرعت رشد تقریبا برابری داشته باشند.

ظرف:

از هر ظرفی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که ظرف انتخابی قطر دهانه مناسبی داشته باشد. اندازه قطر دهانه ظرف بستگی به گیاهانی که برای کاشت مد نظرتان هستند دارد. ظروف سفالی از آنجایی که به خاک اجازه خشک شدن می‌دهند و ظاهر خوبی دارند گزینه مناسبی برای دیش گاردن هستند.

خاک:

بسته به گیاه انتخابی‌تان از خاک کاکتوس یا خاک گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

قارچ کش:

از قارچ کش‌های معمول موجود در بازار استفاده کنید.

دست به کار شویم!

۱- ظرفتان را تمیز کنید. بهتر است آن را با آب گرم و صابون بشویید.

۲- لایه نازکی سنگ ریزه کف ظرف بریزید.

۳- ظرف را از خاک پر کنید و آن را کمی فشرده‌ کنید.

۴- دیزاین دیش گاردن‌تان را مشخص کنید و زاویه دید را تعیین کنید. اگر می‌خواهید دیش گاردن‌تان از همه طرف دیده شود پس گیاهان بلندتر را در مرکز و گیاهان کوتاهتر را در اطراف آن بکارید. اگر میخواهید ظرف فقط از یک طرف ویو داشته باشد، گیاهان بلندتر را در عقب و گیاهان کوتاه تر را در جلوی آنها بکارید.

 حالا باید جای مناسب هر گیاه و گیاهانی که کنار هم قرار می‌گیرند را تعیین کنید. برای این کار گیاهان را در کنار هم قرار دهید و آنقدر جابه جا کنید تا دیزاین دلخواه‌تان را پیدا کنید.

۵- گیاهان را به آرامی از گلدان‌شان خارج کنید و خاک اطراف ریشه را کمی بتکانید.

۶- در خاک چاله‌هایی برای کاشت گیاهان، متناسب با ریشه آنها، ایجاد کنید.

۷- گیاهان را در خاک بکارید و خاک را در اطراف ساقه شان به آرامی فشرده کنید تا راست و محکم بایستند.

۸- وقتی کار کاشتن دیش گاردن‌ تمام شد، نوبت به تزیین می‌رسد! برای این کاراز هر وسیله ای که دوست دارید می‌توانید استفاده کنید. شاخه های خشک درختان، مجسمه، سنگریزه رنگی، خزه و … .

۹- دیش گاردن‌تان را به آرامی آبیاری کنید اما مراقب باشید که آن را بیش از حد آبیاری نکنید و خاک غرقاب نشود. آبیاری شاید مهم ترین قسمت نگهداری دیش گاردن‌ها باشد چرا که حتی ذره ای آب اضافه میتواند گیاهان‌تان را گندیده کند. در این مرحله بهتر است با آب و قارچ کش محلولی تهیه کنید و دیش گاردن‌تان را با آن آبیاری کنید. برای جلوگیری از بیماری‌های گیاهی و گندیدگی بهتر است ماهی یک بار از محلول قارچ کش برای آبیاری استفاده کنید.

۱۰- حالا آن را در محیطی با نور مناسب قرار دهید.

چند نکته

– آبیاری را تنها هنگامی انجام دهید که خاک خشک است. البته میزان و زمان آبیاری بستگی به نوع گیاهان انتخابی تان دارد

– در فصول رشد ماهی یک بار گیاهان را با کودهای مخلوط موجود در بازار کود دهی کنید.

– چند وقت یک بار دیش گاردن را بچرخانید تا گیاهان به سمت منبع نور خم نشوند و آرایش دیش گاردن‌تان بهم نخورد.

از باغ خانگی‌تان لذت ببرید!

برگرفته از
balconygardenweb
لینک کوتاه

دیدگاه