تعامل بین نئاندرتال‌ها و انسان‌ها در اروپا

نویسنده:

۰۲:۵۵:۴۸

 
نئاندرتال‌ها اروپا را با انسان مدرن به مدت پنج هزار سال، تا زمانی که حدودا 40000 سال پیش از بین رفتند، تقسیم کردند. مقاله‌ای که در مجله Nature منتشر شده بود بیان کرده است، "در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر زندگی این دو گروه در کنار و نزدیک به هم وجود ندارد، برای حدود 25-250 نسل، با توجه به منطقه آن‌ها، هم‌زمان با هم زندگی داشته‌اند." محققان نوشته‌اند "نتایج نشان می‌دهد 2600 تا 5400 سال هم‌پوشانی قابل توجهی بین نئاندرتال‌ها و انسان‌ها وجود داشته است."
محققان تا به امروز حدود 200 نمونه از استخوان‌ها، زغال چوب و پوسته از 40 منطقه باستان شناسی از روسیه تا اسپانیا را با فن آوری‌های بهبود یافته مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اند.
یک بیانیه مطبوعاتی گفته است "این زمان برای تعامل و پیوند نژادی کافی بوده است." در آخرین تلاش‌ها تا به امروز برای پیدا کردن لحظات پایانی عمر پسرعموهای ما بر روی زمین، تحقیقات این تیم نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها به جای این‌که جایشان با انسان‌ها در یک زمان خاص از بین برود و ناپدید شوند؛ در زمان‌های مختلف در نقاط مختلف اروپا زندگی می‌کرده‌اند.
این پرسش که چگونه، چرا و چه زمانی نئاندرتال‌ها منقرض شدند، و جای خود را کاملا به انسان‌ها می‌دهند، مدت‌ها دانشمندان را مجذوب خود کرده بود. برخی بیشتر فرض بر این داشتند که آن‌ها اخیرا و نه خیلی گذشته‌های دور ناپدید شدند. آناتومی بدن انسان مدرن، که در آفریقا سرچشمه داشت، به مناطق اروپایی رسیده و بین 50000 و 30000 سال پیش، نئاندرتال‌ها را آن‌جا پیدا می‌کنند. تعامل کوتاه آن‌ها، باعث شده است تا امروزه افراد غیر آفریقایی حدودا حامل 1.5-2.1 درصد DNA نئاندرتالی ‌باشند.
با توجه به مطالعات شش سال گذشته، اروپا در 45000 سال پیش، هنوز به طور عمده توسط نئاندرتال‌ها اشغال شده بود که گروه کوچکی از انسان‌ها در بین آن‌ها زندگی می‌کردند. این تناسب در طول 5000 سال بعد جا به جا می‌شود و جای دو گروه کاملا با هم عوض می‌شود، تا زمانی که نئاندرتال‌ها در نهایت ناپدید می‌شوند و انسان مدرن جایگزین پسرعموهای دور خود می‌شود.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
نئاندرتال‌ها
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه