عجیب‌ترین ربات‌هایی که تاکنون خلق شده‌اند

نویسنده:

۱۰:۱۳:۰۲

 پیدایش ربات‌ها به اختیار شما نبوده است اما این مسئله چه به مذاقتان خوش بیاید و چه نیاید، ربات‌ها کنترل آینده ما را در دست خواهند داشت.

در حال حاضر، ربات‌هایی طراحی و ساخته شده‌اند که در عین زیبایی، بسیار عجیب‌اند و با تمام قابلیت‌ها و توانایی‌هایشان مقابل چشمان ما خودنمایی می‌کنند. از مار رباتیکی که قادر به خزیدن و شنا کردن است گرفته تا ماشین‌های غول‌آسایی که در ارتش از آنها استفاده می‌شود. در اینجا، به ۶ مورد از عجیب‌ترین ربات‌هایی که تا به حال وجود داشته است اشاره خواهیم کرد.

مار رباتیک

این ربات شبه مار هم قابلیت خزیدن بر روی زمین خشک را دارد و هم شنا کردن در آب. این ربات دوزیست توسط یک شرکت ژاپنی طراحی و ساخته شده است. مار رباتیک قادر است مانند یک مار واقعی به شکل ماهرانه‌ای به دور خود و یا هر شیء دیگری بپیچد که این امر در عین شگفتی تا حدی ترسناک است.

ربات کوراتا

در دنیای ربات‌ها، بعضی از اختراعات حتی از قوه تخیل هم فراتر و عجیب‌تر هستند. ربات سنگین و غول پیکر کوراتا از این نوع ربات‌هاست. از این ربات در برخی فیلم‌های هالیوودی نیز استفاده شده است. یک شرکت ژاپنی این ربات را طراحی و ساخته است. این ماشین غول‌پیکر با ارتفاع ۴ متر مجهز به اسلحه تیراندازی و سیستم پرتاب موشک است. ربات کوراتا شبه انسان است و هم به صورت دستی از درون کابین داخل ربات امکان کنترل و هدایت دارد و هم با  استفاده از گوشی هوشمند و از راه دور.

ربات نائو

این ربات ساخته یک شرکت فرانسوی است. ربات به شکلی طراحی شده که هم به صورت مستقل و هم قابل کنترل عمل می‌کند. این ربات چندکاره مجهز به حرکت تیغ برنده است. همچنین، ربات دارای قابلیت انجام حرکات سمعی و بصریست. ربات نائو قادر به حرکت روی سطوح مختلف است. این ربات می‌تواند چهره‌های مختلف و اشیاء متفاوت را تشخیص دهد و دنبال کند، قابلیت دریافت و درک احساسات را دارد و نسبت به آن از خود واکنش نشان می‌دهد.

ربات سگ بزرگ

در سال ٢٠٠۵، یک شرکت امریکایی رباتی ۴ پا به نام “بیگ داگ” یا سگ بزرگ را ساخت. از این ربات در ارتش هم استفاده می‌شده است.

بیگ داگ به درخواست نیروی دفاع امریکا در رابطه با ارائه یک فناوری جدید جهت ارتش امریکا طراحی و ساخته شد. این ربات قادر است بر روی ۴ پای تنومند خود هم ردیف با سربازها رژه برود و آنها را همراهی کند، قابلیت کشش و حمل محموله‌های بسیار سنگین را دارد و در مناطقی که برای عبور و حرکت وسایل نقلیه دشوار است، این ربات به راحتی حرکت می‌کند. ربات “بیگ داگ” می‌تواند یک بار ٣۴٠ کیلویی را حمل کند و با سرعت ۶٫۴ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

ربات فلو (H1N1 Flu)

شاید این ربات با آنچه در واقع زمان شنیدن کلمه ربات در ذهن تداعی می‌شود بسیار متفاوت باشد اما این ربات شبه انسان در اصل برای بررسی علائم بیماری آنفولانزا و درمان آن از راه شبیه‌سازی نشانه‌ها، طراحی و ساخته شده است تا به پزشکان ژاپنی در رابطه با این بیماری کمک کند. این ربات که با موادی شبیه به پوست انسان پوشانیده شده است مانند انسان قادر است عرق کند، گریه کند و حتی بلرزد. اگر به این ربات درست همانند یک انسان واقعی آن طور که باید رسیدگی نشود، علائم بیماری در آنها شدیدتر می‌شود و در برخی مواقع حتی تنفس آنها متوقف می‌شود و می‌میرند!

ربات اکتاویا

این ربات توسط یکی از آزمایشگاه‌های امریکایی طراحی و ساخته شده است. این ربات شبه انسان دارای ویژگی‌های ظاهری ترسناکی است. ربات اکتاویا در آزمایشگاه‌های مهندسی برای طراحی و اجرای تکنولوژی‌های جدیدتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ربات امکان برقراری ارتباط با انسان را دارد، چهره اشخاص را شناسایی و ثبت می‌کند، هر نوع ایما و اشاره را متوجه می‌شود، حالات و گفته‌های انسان را درک می‌کند و متقابلاً نسبت به آن از خود واکنش نشان می‌دهد. در نهایت، دانشمندان به دنبال آن هستند که بتوانند راهی پیدا کنند تا ربات اکتاویا را تا جایی ارتقا دهند که بتواند با قابلیت‌های سمعی و بصری بالاتر و قوه تشخیص دقیق‌تر با انسان و دوش به دوش او زندگی کند.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه