نابودی کیبورد iOS 8 اپل در طوفان سهمگین صفحه‌کلیدهای جایگزین؟

نویسنده:

۱۱:۴۶:۴۸

هنگامی که اوایل تابستان امسال اپل قابلیت تایپ ویژه ای با امکان پیشگویی کلمات را با نام QuickType معرفی کرد، بسیاری آن را یک چالش کپی‌کارانه از روی اپلیکیشن‌های کیبوردی قلمداد کردند که تا آن زمان اجازه ورود به اپ‌استور را نیافته و در حقیقت امکان کار در محیط iOS را نداشتند. رابط کاربری این اپلیکیشن به شکل بسیار عجیبی یادآور برنامه کیبورد بسیار محبوب اندرویدی SwiftKey بود.
 
 
اما اکنون SwiftKey حسابی خوشحال است. همزمان با عرضه QuickType (که اپل آن را هوشمندترین کیبورد تاریخ می داند!) و نسخه نهایی iOS 8، در نهایت دیگر اپلیکیشن‌های کیبورد هم راه خود را به اپ‌استور باز کردند. اپل بالاخره به کاربرانش اجازه داد تا سراغ دیگر برنامه های صفحه‌کلید بروند و حداقل یک قدم از رفتار دیکتاتورمآبانه خود در اکوسیستم بسته iOS پا پس کشید. و اینگونه است که تنها پس از چند روز، حالا ۳ برنامه کیبورد غیررایگان برتر اپ استور و همچنین دو برنامه کیبورد رایگان برتر در این اکوسیستم، متعلق به توسعه‌دهندگانی خارج از اپل هستند.
 
اپلیکیشن SwiftKey که به کاربرانش اجازه می دهد به جای تپ کردن روی کیبورد، انگشت را بر روی حروف کلمه مورد نظر حرکت دهند، به سرعت جای پای خود را محکم کرده و حکومت کیبورد در سیستم‌عامل موبایل اپل را در دست می‌گیرد. این اپ اکنون رتبه اول را در بین تمام اپلیکیشن‌های پولی اپ‌استور از آن خود کرده است.
 
سال‌های سال بود که اپل جلوی هرگونه شخصی‌سازی در کیبورد آیفون و آیپد را گرفته بود. اما اکنون کاربران به راحتی دانلود یک بازی، کیبورد مورد‌نظرشان را دانلود کرده (لینک) و در بخش تنظیمات آن را به صفحه‌کلید پیش‌فرض تمام سیستم‌عامل تبدیل می‌کنند.
 
 آی‌او‌اس ۸ طی هفته‌های آینده ده‌ها میلیون بار دانلود خواهد شد. لذا دانلود یک میلیون SwiftKey در یک روز الزاما بدان معنی نیست که این اپلیکیشن توانسته بخش قابل ملاحضه‌ای از آیفون‌ها را تصرف کند. اما از سوی دیگر این معنی را هم خواهد داشت که با افزایش تعداد کاربران iOS 8، روز‌به‌روز تعداد دانلودهای SwiftKey هم افزایش خواهد یافت. آیا این اپلیکیشن کیبورد می‌تواند برنده قاطع بلیط جانشینی کیبوردهای اورجینال اپل باشد؟ زمان این موضوع را به چالش خواهد کشید.
 
 و البته این حقیقت که کاربران فراوانی به سوی کیبوردهای جایگزین هجوم آورده‌اند، تاکیدی بر این موضوع است که اپل نیاز دارد همیشه خواست و احتیاج عموم کاربرانش را شنیده و دنبال کند. زیرا به نظر می‌رسد برای اغلب کاربران مسایل بسیار مهمتری از چند اینچ نمایشگر بزرگتر مطرح است. مانند اینکه چگونه می توانند روی آیفون خود تایپ کنند.

عباس واحدی

برگرفته از
کیبورد iOS 8 اپل
لینک کوتاه

دیدگاه