هُرم تابستان و ایمنی در برابر خورشید داغ و عالمتاب

نویسنده:

۱۱:۲۲:۵۵

پاسخ ۱۰ سؤال داغ در مورد محافظت از خود در برابر خورشید سوزان را اینجا در فوت‌وفن بخوانید.

۱- بهترین راه برای درمان سوختگی چیست؟

یک روز طول می‌کشد که شما آسیب ناشی از آفتاب‌سوختگی را به شکل قرمز شدن کامل پوست مشاهده کنید. آیا اکنون راه حل این است که آسپیرین بخورید؟ مصرف آسپیرین شاید ابتلا به آفتاب‌سوختگی را کمتر کند. اما بهتر است تا می‌توانید آب بنوشید. سوختگی درجه یک و درجه دو را با حمام آب سرد و مرطوب کردن پوست با آلوئه‌ورا و پماد هیدروکورتیزون درمان کنید. اگر سوختگی همراه با سردرد، تب یا لرز بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

۲- کمی قرمز شدن به کسی آسیب نمی‌رساند. درست است؟

اشتباه است. قرار گرفتن در معرض تشعشعات فرابنفش موجب جهش سلول‌های شما و تغییر شکل پیدا کردن آنها و در نهایت ابتلا به سرطان می‌شود. آفتاب‌سوختگی همراه با تاول در کودکی و بلوغ احتمال ابتلا به سرطان پوست در بزرگسالی را افزایش می‌دهد زیرا ملانوما زمان بیشتری را برای بروز در طی دوران زندگی پیدا می‌کند. دیگر عوارض ناخوشایند عبارت است از: چروک و چرمی شدن پوست، لکه‌های قهوه‌ای خورشید و آب مروارید.

 

۳- چرا در ساحل دریا بیشتر احتمال آفتاب‌سوختگی وجود دارد؟

تشعشعات خورشید می‌توانند از آب دریا (برف) و شن‌های ساحل انعکاس پیدا کنند. عوامل دیگری نیز وجود دارد: تشعشعات فرابنفش در فصل تابستان به بیشترین حد قدرت خود در اواسط روز، در ارتفاعات بالاتر و نزدیک به استوا می‌رسد. حتی در روزهای ابری هم ۸۰ درصد از تشعشعات خورشید می‌تواند از پس ابر، مه و غبار عبور کنند و به زمین برسند.

۴- آیا SPF 30 دو برابر بهتر از SPF 15 است؟

نه خیلی. SPF در واقع به شما می‌گوید که چه مدت وقت دارید تا آفتاب‌سوخته شوید. با استعمال SPF 2 می‌توانید دو برابر بیشتر در آفتاب بمانید تا بدون آن. بنابراین، SPF 30 به شما سی برابر زمان بیشتری از محافظت در برابر خورشید را نسبت به محافظت طبیعی می‌دهد. با این ضدآفتاب ۹۷ درصد از تشعشعات مضر خورشید بازتابانیده می‌شود. در حالی که SPF 15 تنها ۹۳ درصد از تشعشعات را باز می‌تاباند.

 

۵- ضدآفتاب چطور کار می‌کند؟

مؤثرترین ضدآفتاب‌ها از شما در برابر تشعشعات UVA و UVB محافظت می‌کنند. آنها تشعشعات فرابنفش را به طور شیمیایی جذب می‌کنند یا آنها را از بدن بازتاب می‌دهند و دفع می‌کنند.

 

۶- چرا سرخ‌موها و سفیدپوست‌ها برنزه نمی‌کنند؟

ملانین به بدن کمک می‌کند که تشعشعات فرابنفش فیلتر شوند اما این کار می‌تواند مضر هم باشد. فئوملانین نوعی ملانین است که رنگ قرمز و بلوند مو و سفید پوست از آن است و در واقع خطر آسیب آفتاب مانند آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست را در موقرمزها و سفیدپوست‌ها بیشتر می‌کند.

 

۷- چرا پوست برنزه می‌شود؟

در پاسخ به تشعشعات فرابنفشی که لایه داخلی پوست را می‌سوزاند، بدن انسان رنگدانه‌های ملانین را تولید می‌کند که رنگ تیره‌ای به پوست می‌دهد. این رنگدانه‌ها تشعشعات را جذب کرده و از آسیب رسیدن به سلول‌های پوست پیشگیری می‌کنند. بیشتر مردم با یک روز کنار ساحل بودن یا یک جلسه سولاریوم برنزه نمی‌شوند زیرا مدتی طول می‌کشد که ملانین ساخته شود.

 

۸- چه چیزهایی منجر به سوختن و خارش پوست با قرار گرفتن زیر نور خورشید می‌شود؟

سلول‌های آسیب‌دیده به مغز پیام می‌فرستند و سیگنال می‌دهند که آسیب دیده‌اند و دریافت‌کننده‌های درد را فعال می‌کنند که منجر به حساس شدن پوست نسبت به لمس می‌شود.

 

۹- چرا پوست آفتاب‌سوخته قرمز می‌شود؟

برای ترمیم و التیام آسیب‌دیدگی و از بین بردن سلول‌های مرده، رگ‌های خونی بزرگ می‌شوند و جریان خون در قسمت‌های سوخته بدن افزایش پیدا می‌کند. ازدیاد خون منجر به قرمز شدن و گرمای پوست می‌شود.

 

۱۰- خورشید چطور پوست را می‌سوزاند؟

با اینکه ممکن است روی صندلی راحتی خود کنار دریا پخته شوید، نور فرابنفش ساطع‌شده از خورشید نیز از طریق پوست وارد بدن می‌شود و سلول‌های زنده‌ای را که معمولاً به ساخت پوست جدید کمک می‌کنند را می‌کشد. اشعه فرابنفش آ. که همان UVA است می‌تواند بیشتر در اعماق پوست نفوذ کند اما هر دوی تشعشعات UVA و UVB می‌تواند قادر به سوزاندن پوست هستند.

 

 

 

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه