لویی چهاردهم آخر همه را خسته کرد!

نویسنده:

۱۲:۱۵:۴۳

 
لویی چهاردهم در عصر باروک پادشاه بسیار مهمی بوده است. او از 1644 تا سال 1715 بر فرانسه حکومت می‌کرد و دقیقا 70 سال پادشاه این کشور بود. لویی چهاردهم نوجوان بود که به حکومت رسید و زمانی که در پیری فوت می‌کند 70 سال از حکومت او گذشته بود. برای همین کاملا می‌توان انتظار داشت که لباس‌های درباریان در اوایل سلطنت او با اواخر سلطنتش کاملا متفاوت از هم باشند. مسلما او در جوانی اهل تفنن بوده و سرزندگی او بر لباس‌ها و ظاهر او و اطرافیانش تاثیر می‌گذاشته است؛ اما بعدها در سنین پیری دیگر علاقه‌ای به پوشش و لباس‌های به روز نداشته و تفاوتی برایش نداشته است.
بعد از مرگ او خیلی به سرعت عصر باروک ابتدا در فرانسه و سپس در کل اروپا به اتمام رسید و دوران روکوکو به همان ترتیب از فرانسه آغاز شد و بعد از آن سایر کشورهای اروپا را در بر گرفت. اما به طور خاص بعد از سلطنت طولانی مدت لوئی چهاردهم و مرگ او، تمام درباریان که دچار رخوت و خستگی از این وضعیت شده بودند، به یک باره دچار تغییر و تحولات شدند. گویی همه طرافیان لوئی منتظر بودند تا این پادشاه بمیرد و فورا جشن و مهمانی‌ها و تفریحات خود را از نو آغاز کنند. بنابراین سال مرگ لوئی چهاردهم همان سال آغازین عصر روکوکو در فرانسه می‌باشد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “لویی چهاردهم آخر همه را خسته کرد!”
  1. خیلی خوب بود.ولی کامل نبود .لوئی چهاردهم پادشاهی که هفتاد سال تاجدار فرانسه بود اقلا چند جلد کتاب میخواهد تا بطور کل تشریح بشود.شاپور ذوالکتاف ساسانی هم هفتاد سلطنت کرد.من باب نمونه عرض کردم.که ماهم سلاطینی داشتیم که خیلی سلطنت کردند.حالا مثلا شما دوره ناصرالدین شاه قاجار را در نظر بگیرید.ما از آن زمان بدعت ها و یادگارهای فرهنگی ادبی و عقیدتی و یا حتی صنعتی و سنتی و هنری داریم.خیلی کم بهش پرداخته شده.وگرنه بسیار کتاب ازش در میاد .که حالا همت میخواد.در انگلستان دوره ملکه ویکتوریا که طولانی ترین حکمرانی را داشته.چندین دوره جلد کتاب فقط به اسم عصر ویکتوریا در همه کتاب خانه ها و کتاب فروشی های لندن پیدا میشه.عصر ناصری گرچه عصری چندان خوشایندی نبود اما لازمه که هرچی باید تو دل گذشتگان هست تو کاغذ آورد.گرچه حتی دوره پهلوی یا غیر از اونهم یه دایره المعارف کامل برای تحقیق وجود نداره.واقعا افت داره برای ملت ما .و ما نویسنده گان مورخ ما اکثر تو شک و تردید و ادله های تکراری اند.همین تاریخ ایران باستان کامل نیست.تاریخ بعداز اسلام کافی نیست.وگرنه حتی میشه بهترین مستند هم ازش ساخت.دست شما درد نکنه واقعا خیلی خوب اشاره فرمودین .مخصوصا دوره این پادشاه فرانسه.که مهمترین بخش بخش تاریخ اورپاست.