برنامه گوگل برای عرضه اینترنت بیسیم با پهپاد در نیومکزیکو

نویسنده:

۰۱:۰۱:۱۷

اگر به خاطر داشته باشید، بیش از یک سال پیش بود که گوگل از نقشه خود برای ارسال بالن‌های مجهز به دستگاه‌های ارسال اینترنت خبر داده بود (پروژه لون) که در نقاط دور‌از دسترس اینترنت را در اختیار کاربران قرار بدهد. اگرچه اطلاعات اندکی در خصوص این طرحٍ آزمایشگاه ایکس گوگل منتشر شد، اما پس از مدتی آزمایش روی بالن ها، گوگل به سراغ خرید یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) غیرنظامی رفت. تا شاید بتواند با پهپادهای موسسه Titan Aerospace به نتایج بهتری دست یابد. اکنون نوبت به آن رسیده تا سیستم جدید ارسال اینترنت هوایی خود را بر روی این اشیاء پرنده مورد آزمون قرار دهد.
 
این شرکت در درخواست مجوز خود آورده است:
«گوگل به تازگی شرکت تایتان آئرواسپیس را خریده که از متخصصان تولید و توسعه هواپیماهای بدون سرنشین خورشیدی و الکتریکی با ارتفاع پروازی بسیار بالا و طولانی مدت است. این سیستمها عاقبت می توانند در انتشار اینترنت بیسیم در مناطق صعب‌العبور و حتی مطالعات و کنترل آسیب‌های زیست‌محیطی (مانند لکه های نفتی یا نابودی جنگلها) مورد استفاده قرار گیرند. البته باید پیش از هر کاری آنها را به دقت و در محیط‌های کنترل شده مورد آزمایش قرار دهیم.»
 
همان طور که در گذشته هم مورد بحث قرار گرفته، به نظر می‌رسد هدف اصلی گوگل از خرید این شرکت، تسهیل در توزیع و توسعه اینترنت بیسیم هوایی است. پهپادهای شرکت تایتان می توانند مدت زمان بسیار طولانی به پرواز ادامه دهند و محدوده پروازی آنها هم در ارتفاعی بالاتر از هواپیماهای تجاری و مسافربری، و البته پایین‌تر از مدار ماهواره‌ها است. اینگونه گوگل قادر خواهد بود از فضا امواج اینترنت را برای کاربران ارسال نماید.
 
به نظر می رسد گوگل امید فراوانی به نقشه های خود داشته و اطمینان دارد تجهیزات جدید می تواند گام بزرگی برای تبدیل این ایده به واقعیت و پشت سر گذاردن بسیار سریع مراحل آزمون و خطا باشد.

عباس واحدی

برگرفته از
اینترنت بیسیم گوگل
لینک کوتاه

دیدگاه