آیفونهای جدید از پردازنده ۲۰ نانومتری A8 ساخت TSMC بهره میبرند

نویسنده:

۰۲:۲۶:۰۵

در حالی که آیفون 5S از پردازنده ۲۸ نانومتری بهره می برد، اپل در آیفون ۶ پلاس و ۶ به نسل بعدی یعنی ۲۰ نانومتریها روی آورده است. TSMC مدعی است که تکنولوژی پردازش ۲۰ نانومتری باعث تولید توان و سرعتی بسیار فراتر از چیپهای ۲۸ نانومتری می شود. علاوه بر این، پردازندههای ۲۰ نانومتری از نظر ابعاد فیزیکی هم کوچکتر از مدل ۲۸ نانومتری هستند.
 
تا پیش از این شایعات فراوانی پیرامون پردازنده به کار رفته در آیفونهای تازه شنیده میشد؛ و کاملا مشخص نبود که  پردازنده آیفون ۶ قرار است توسط TSMC تامین شود یا ساخته سامسونگ خواهد بود. نسلهای پیشین پردازندههای آیفون (از جمله پردازنده A7 آیفون 5S) توسط سامسونگ تولید میشدند. اما اپل چندی پیش اعلام کرده‌بود که به دلیل تنشهای پیش آمده با سامسونگ، همکاری خود را با TSMC آغاز کرده و سعی دارد آن را جایگزین سامسونگ نماید.
 
البته علیرغم تولید چیپهای ۲۰ نانومتری توسط TSMC، شنیده‌ها حاکی از آن است که اپل هنوز تصمیم جدی برای قطع ارتباط با سامسونگ نگرفته است. شایعات حاکی از آن است که چیپ ۱۴ نانومتری مورد استفاده در ابزارهای اپلی سال آینده، توسط سامسونگ تولید خواهند شد. و اپل تصمیم دارد همکاری خود را با هر دو شرکت ادامه دهد تا با مشکل کمتری در چرخه تامین قطعات روبرو شود.

عباس واحدی

برگرفته از
پردازنده موبایل
لینک کوتاه