یک هک کوچک و امکان اجرای اپلیکیشن‌های اندروید روی ویندوز، مک و لینوکس

نویسنده:

۰۷:۰۴:۱۹

تقریبا یک هفته پیش بود که گوگل برای تقویت اکوسیستم Chrome OS اقدام به ارائه اپلیکیشن App Runtime for Chrome نمود تا امکان اجرای اپلیکیشن‌های اندروید را در این سیستم‌عامل فراهم آورد. البته این ابزار با محدودیت‌های فراوانی روبرو بود. به گونه‌ای که تنها بر روی ابزارهای مجهز به سیستم‌عامل کروم او‌اس قابل استفاده است و همچنین امکان اجرای تعداد معدودی از اپلیکیشن‌های اندروید را دارد.
 
اما توسعه‌دهنده‌ای با نام «والدیکف» در تلاش است تا قدم به قدم بر این محدودیت‌ها فایق آید. او در اولین قدم توانست این برنامه را هک کرده و آن را به شکلی تغییر دهد که امکان اجرای تمامی اپلیکیشن‌های اندروید را روی کروم او‌اس گوگل فراهم آورد. در حالی که گوگل طی این مدت به صورت رسمی تنها ۴ اپلیکیشن اندروید را راهی محیط Chrome OS نموده است. 
 
و اکنون والدیکف موفق شده تا محدودیت بسیار بزرگتری را پشت سر گذارد و اپلیکیشن‌های اندروید را در تمامی سیستم‌عامل‌های دسک‌تاپ و از طریق محیط مرورگر کروم قابل استفاده بسازد. اکنون شما می توانید برنامه‌های اندرویدی (لینک) را روی ویندوز، مک و لینوکس اجرا کنید.
 
والدیکف نسخه شخصی‌سازی شده‌ای از ARC تولید نموده و آن را ARChon (لینک) نامگذارده است. تنها با دراگ کردن ARChon به درون مرورگر کروم آن را فعال می سازید. این برنامه قادر است تمامی اپلیکیشن‌های اندروید را بر روی هر پلتفرمی به اجرا در آورد.
 
البته برای این کار باید از نسخه ۳۷ و بالاتر کروم دسک‌تاپ استفاده کنید. اگرچه فعلا بخش سخت ماجرا پیدا کردن اپ‌های اندرویدی است که با این برنامه سازگار باشند. ARC قادر به اجرای فایل‌های نصب اصلی اندروید با فرمت Apk نیست و باید اپلیکیشن‌ها را به افزونه‌های کروم تبدیل کنیم. هرچند که والدیکف برای این مشکل هم چاره‌ای اندیشیده و برنامه chromeos-apk (لینک) را عرضه نموده است.
 
و سرانجام همه چیز به افزونه‌های مرورگر کروم ختم می‌شود! نسخه اصلی ARC یک افزونه کروم است. ARChon هم یک افزونه کروم است. و البته تمامی اپلیکیشن‌ها هم به صورت افزونه مورد استفاده قرار می گیرند.  راهی ساده اما کاربردی برای دستیابی به سیستم‌عاملی همه‌گیر و جهان شمول که می تواند به زبان مشترک تمامی ابزارهای الکترونیک دنیا تبدیل شود.

عباس واحدی
 

برگرفته از
App Runtime
لینک کوتاه

دیدگاه