چند راهکار اساسی برای ترک اعتیاد به غذا

نویسنده:

۰۸:۴۱:۰۲

اعتیاد به هر چیز، ماده غذایی یا سبک زندگی می‌تواند منجر به کاهش انرژی، افزایش استرس و مشکلاتی در خانواده و رابطه با آنهایی شود که دوستشان دارید. بعضی از افراد می‌توانند بدون کمک دیگران بر اعتیاد خود غلبه و آن را ترک کنند. اما برخی دیگر نیاز به راهنمایی و دست یاری اطرافیان دارند تا اشتیاق آنها به ترک کردن فروکش نکند.

در اینجا، می‌خواهیم نکاتی را با شما در میان گذاریم تا بتوانید از مواد غذایی ناسالم مانند بستنی و شکلات دور بمانید و در عوض انتخاب غذایی سالم داشته باشید.

۱- به خودتان بقبولانید که مشکلی دارید. تا زمانی که به این مرحله نرسیده باشید، اعتیاد به غذا ادامه خواهد داشت و مشکلات شخصی زیادی ناشی از خوردن بیش از حد ممکن است برای شما پیش بیاید.

۲- به دنبال سازمان‌ها و گروه‌هایی باشید که در کمک به افراد معتاد به غذا تخصص ویژه‌ای دارند. پزشک خانوادگی شما می‌تواند به شما در این مورد کمک کرده و منابع مناسب با وضعیت و مشکل شما را معرفی کند.

۳- به جلساتی که شامل چند نفر یا چندین گروه هستند بپیوندید. این یک گام مهم برای الزام به تعهدی است که در نهایت برای شما ترک اعتیاد به غذا را به دنبال خواهد داشت. بیشتر گروه‌ها به دیگران کمک می‌کنند تا به اعتیادهای خود غلبه کنند و نامشان محفوظ و سری بماند.

۴- در تمامی جلسات شرکت کنید. با این کار می‌توانید بر اهداف خود متمرکز شوید و پیشرفت خود را با چشمتان مشاهده کنید. علاوه بر این، با افراد جدیدی مواجه می‌شوید که آنها هم مانند شما به دنبال کمک آمده‌اند.

۵- پیشرفت خود را در یک دفترچه بنویسید و حتماً هر روز گزارش کارهایتان را در آن یادداشت کنید.

چند نکته و هشدار:

  • قبل از اینکه به غذایی که به آن اعتیاد دارید برسید، فکر کنید بعد از خوردن آن چقدر بیمار می‌شوید تا در نهایت دست از خوردن آن بکشید.
  • وقتی شدیداً حس می‌کنید که نیاز به غذا خوردن دارید، چیزی را پیدا کنید که سرتان را گرم کند و به آن مشغول شوید تا حواستان پرت شود.
  • هر چه بیشتر از غذایی که به آن اعتیاد دارید دوری کنید، کمتر احساس دلتنگی و وابستگی به آن را خواهید داشت. بالاخره، روزی فرا خواهد رسید که خواهید دید چندین ساعت است که به آن حتی فکر هم نکرده‌اید.
  • اگر یک روز را بدون خوردن آن غذای ممنوعه سپری کردید، روز دوم هم همین کار را انجام دهید. وقتی روز دوم را هم به همین منوال سپری کردید، از خودتان خواهید پرسید که چرا عقب‌نشینی کنید وقتی راه به این درازی را رفته‌اید؟ پس، به قول خود پایبند باشید!

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه