سالن تابستانی برای موزه پکن با پوششی پر زرق و برق

نویسنده:

۰۶:۰۰:۲۹

 
طرح "ژان نوول" (Jean Nouvel) برای گسترش موزه ملی هنر (National Art Museum) چین شامل یک باغ داخلی بزرگ و سقف فضای باز تراس می‌شود. در این نهاد جدید با وسعت 130،000 متر مربع، یک پارک در مرکز موزه در محل سابق المپیک پکن، متعلق به دوران مینگ (1368-1644) تا به امروز، گسترده می‌شود.
سازمان دهندگان می‌گویند "موزه هنر ملی چین فرصتی باور نکردنی و موقعیتی بلند پروازانه برای افرادی که به دنبال محلی برای بیان هنر خود هستند، می‌باشد. یک محل که شاهد نشاط در یک تمدن، تمدنی از بزرگ‌ترین مردم بر روی زمین است."
در سال 2012، چهار معمار با مهارت‌ و رزومه‌های قوی، به نام‌های "فرانک گری" (Frank Gehry)، "زاها حدید" (Zaha Hadid)، "موشه سفدی" (Moshe Safdie) و نوول؛ برای ارائه طرحی جدید برای محل موزه هنرهای ملی، که هفت برابر بزرگ‌تر از موسسه در حال حاضر خواهد بود، در نزدیکی شهر ممنوعه در پکن مرکزی، دعوت شدند. این موزه در همکاری با موسسه طراحی معماری پکن (Beijing Institute of Architectural Design) ساخته خواهد شد.
طرح نوول در روز پنج‌شنبه، 18سپتامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن با حضور معماران و سیاست‌مداران چینی و فرانسوی از جمله "لوران فابیوس" (Laurent Fabius)، وزیر امور خارجه فرانسه و توسعه بین المللی آشکار شد.
فضای میانی این موزه جدید، به نام "سالن تابستانی" (Summer Hall)، از یک پوشش پر آب و تاب برخوردار خواهد شد. یک بیانیه مطبوعاتی می‌گوید "سقف نقاشی شده و حک شده از طلا، بازتابی از نمایش‌های نظری پی در پی از تاریخ هنر و فرهنگ چینی از قرن پانزدهم تا به امروز ارائه می‌دهد؛ و هم‌چنین از قرن‌هایی که خواهند آمد. عکس‌ها چشم‌اندازی از آثار مهم و یا سمبل متعلق به دوره‌های مختلف نقاشی و فرهنگ چینی را تشکیل می‌دهند."

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
موزه پکن
لینک کوتاه