چرا آقایان از شکم چاق می‌شوند؟

نویسنده:

۱۲:۲۶:۱۳

چربی شکم منجر به بروز مشکلات زیادی برای سلامت آقایان خواهد شد. اما دلیل ذخیره چربی در شکم آقایان چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال، ابتدا می‌بایست نحوه ذخیره کردن چربی را در بدن آقایان و خانم‌ها مورد بررسی قرار دهیم.

زمانی که بدن مردان شروع به افزایش وزن می‌کند، چربی ذخیره شده، در قسمت شکم جمع می‌شود.

به عنوان مثال، صندوق عقب یک ماشین را تصور کنید. زمانی که برای رفتن به گردش یا پیک‌نیک صندوق ماشین را پر از وسایل مورد نیازتان می‌کنید، تا وقتی که حجم وسایل با ظرفیت صندوق تناسب داشته باشد مشکلی نیست اما تصور کنید وقتی مجبور شوید وسایل بیشتری را با زور درون آن جای دهید! برای بدن آقایان درست همین اتفاق رخ می‌دهد. مکان پیش‌فرض برای ذخیره چربی شکم آنهاست؛ درست مثل صندوق عقب ماشین.

وضعیت شکم و چربی‌های اضافی  آقایان نیز به همین شکل است. زمانی که شکم دیگر فضایی برای ذخیره چربی نداشته باشد، چربی اضافی ناچاراً در قسمت‌های دیگر بدن مانند کبد، لوزالمعده و ماهیچه‌ها ذخیره می‌شود که این امر به شدت برای آقایان مضر است و آنها را  درگیر عوارض ناشی از چربی شکم مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی می‌کند.

بر عکس آقایان، زنان به دلیل داشتن هورمون استروژن ذخیره چربی خود را بیشتر در نواحی کفل، ران‌ها و پاهایشان دارند. از این رو در زمان بارداری و شیردهی، به انرژی بیشتری نیاز پیدا خواهند کرد. زنان به طور ژنتیکی ظرفیت بیشتری برای ذخیره چربی دارند. علاوه بر این، ذخیره چربی در ناحیه کفل و یا ران‌ها، عواقب و مشکلات کمتری نسبت به ذخیره آن در شکم به دنبال دارد. با این حال، زمانی‌که این نواحی هم پر شود و دیگر فضایی برای ذخیره چربی اضافی نباشد، چربی‌ها به سوی شکم کشیده می‌شوند که با افزایش ظرفیت این قسمت، سلامت فرد شدیداً به خطر می‌افتد. گذشته از اینها، با رسیدن به مرحله یائسگی و در پی آن کاهش سطح استروژن در زنان، ذخیره چربی در نواحی پاها و کفل متوقف شده و تجمع چربی‌ها در شکم شروع می‌شود. به همین دلیل است که برخی از زنان مسن دارای شکم بزرگی هستند.

 در زنانی که میزان تستوسترون بیشتر از حد متوسط است و همین طور زنانی که بیماری‌های خاصی دارند که در اثر آنها میزان استروژن به سطح پایینی رسیده است، مثلاً سندروم تخمدان پلی‌کسیتی دارند نسبت به آنهایی که میزان استروژن آنها در حد طبیعی است نیز ممکن است شکم بزرگ‌ باشد.

ژنتیک افراد و نیز سبک زندگی آنها بر میزان افزایش وزن و در نتیجه بزرگ شدن شکم تأثیر دارد. بنابراین، وضعیت همه افراد در این موارد یکسان نیست. به عنوان مثال، مردم چین تمایل زیادی به حفظ اندام باریک و متناسب دارند اما ١٢ درصد از بزرگسالان در چین مبتلا به دیابت (نوع ١ و ٢) هستند. از سوی دیگر، تنها نزدیک به ٩ درصد‏ از افراد امریکایی، چه کودک و چه بزرگسال، به دیابت مبتلا هستند.

چطور چربی شکم را آب کنیم؟

داشتن شکم بزرگ قطعاً برای سلامت عمومی فرد خطرناک و همراه با عوارض خواهد بود اما حتی افرادی که همیشه شکمی کوچک دارند نیز ممکن است در معرض خطرات سلامتی قرار داشته باشند زیرا شکم آنها ممکن است به دلایل ژنتیکی بزرگ نشود. از این رو، همیشه محققان و پزشکان افراد را به تمرین‌های بدنی روزانه، ورزش کردن و در پی آن کاهش وزن تشویق می‌کنند. بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته، مشخص شده است که میان چربی شکم و افزایش خطر ابتلا به مانند روان‌پریشی، پوکی استخوان و سرطان در زنان ارتباط زیادی وجود دارد. بر اساس این نتایج، افرادی که در واقع چاق نیستند اما شکم بزرگی دارند نسبت به افرادی که چاق هستند، بیشتر به مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی نزدیکند.

 خوشبختانه، زمانی که افراد شروع به تمرین و ورزش می‌کنند، معمولاً اولین جایی که وزنش کم و ابعادش کوچک می‌شود، شکم است. بنابراین، سعی کنید با تغییر سبک زندگی خود، بدنی متناسب و سلامت داشته باشید.

 

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه