آیا با هواپیما می‌توان به فضا رفت؟

نویسنده:

۰۲:۱۶:۳۷

X-51A Waverider در زیر بال‌های B-52 Stratobomber قرار دارد. X-51A WaveRider یک هواپیمای بدون خلبان است که سرعت آن به 3600 مایل در ساعت (5793 کیلومتر در ساعت) می‌رسد.
این تصویر نشان‌دهنده ماکت 1.79 درصدی ساخته‌شده از کانسپت هواپیمای آینده است که توسط بوئینگ ساخته شده است.
هواپیمای X-51A Waverider در حال پرواز. بوئینگ X-51 یک جت بدون سرنشین برای آزمایش پروازهای هایپرسانیک است. این هواپیما با سرعت تقریبی 4 هزار مایل در ساعت (6400 کیلومتر در ساعت) پرواز می‌کند.
این هواپیما برای نخستین بار در 26 می سال 2010 میلادی پرواز کرد. اما پس از دو پرواز ناموفق، X-51 توانست در ماه می سال 2013 میلادی  بیش از 6 دقیقه با سرعت بالا پرواز کند. این طولانی‌ترین پرواز هایپرسانیک است که تاکنون انجام شده است. به این هواپیما WaveRider لقب داده‌اند زیرا از شوک‌های موجی برای بلند شدن استفاده می‌کند. برنامه پرواز این هواپیما توسط نیروی هوایی ایالت متحده آمریکا، DARPA، ناسا و Pratt & Whitney Rocketdyne مدیریت می‌شود.
فالکون HTV-2 دارپا، یک گلایدر بدون سرنشین است که هدف آن رسیدن به سرعت 20 برابر سرعت صدا است. این هایپرسانیک در سال 2010 میلادی به مدت 9 دقیقه پرواز کرد. سرعت این هواپیما، 21 هزار کیلومتر در ساعت است.
بوئینگ آزمایشی X-37 Orbital Test  نیز یک فضاپیمای چندبار مصرف و بدون سرنشین است. این هواپیما با نام X-37 Orbital Test Vehicle یا به اختصار (OTV) نیز شناخته می‌شود. این هایپرسانیک با راکت به فضا پرتاب می‌شود و می‌تواند از جو زمین نیز خارج شود و همانند یک فضاپیمای واقعی، فرود بیاید. این هواپیما توسط نیروی هوایی آمریکا برای خروج از جو زمین و نمایش فناوری‌های فضایی استفاده می‌شود. این دستگاه مشتقی از بوئینگ X-40 است و در سال 2013 میلادی، به عنوان کوچک‌ترین هواپیمای فضایی بدون سرنشین و روباتیک دنیا معرفی شده است.
این هواپیما که LEMV نام دارد بیشتر شبیه کشتی هوایی است. گفته می‌شود این کشتی هوایی توان این را دارد که چندین نیروی ارتش را در خود جای دهد و به مدت 21 روز در ارتفاع 22 هزار پایی پرواز کند.
این هواپیما، VSS Enterprise نام دارد و برای نخستین بار در 10 اکتبر سال 2010 میلادی پرواز کرده است.
این هلی‌کوپتر هیبرید، Eurocopter's X³ نام دارد و نخستین بار در 6 سپتامبر سال 2010 میلادی پرواز کرده است. این وسیله، یکی از پرسرعت‌ترین هلی‌کوپترهای ساخته شده توسط Eurocopter است. فناوری به کار رفته در این هلی‌کوپتر سرعت بسیار بالای آن است. این هلی‌کوپتر در سال 2013 میلادی به ارتفاع 255 گره رسید.  
هواپیمای EADS Atrium، گردشگران فضایی را به خارج از جو زمین می‌برد. در واقع یک هواپیمای فضایی تفریحی است که قرار است در آینده وسیله نقلیه گردشگران خارج از زمین باشد.
بوئینگ X-37 Orbital Test Vehicle، هواپیمای بدون خلبانِ فضایی است.    

فروغ بیداری

برگرفته از
فضا
لینک کوتاه

دیدگاه