فوت‌وفن‌های جالب برای دکوراسیون خانه به شیوه مدرن امروزی

نویسنده:

۰۴:۴۲:۲۳

سبک مدرن امروزی یا سبک معاصر به سبکی گفته می‌شود که تماماً تعریفی از سادگی باشد؛ خطوط هموار، رنگ‌های خنثی،مبلمانی بدون زرق و برق و تزئینات اضافی که به فضای ما نمایی دلباز و مطلوب می‌دهد. سبک امروزی، ترکیبی از اصول طراحی و دکوراسیون است که با سبک‌های مدرن در هم آمیخته و با اعمال عناصر طبیعی، از سبک اولیه خود فاصله گرفته است.

 • فضای خود را با رنگ‌های خنثی پر کنید.

 رنگ‌های خنثی مانند رنگ برنز و کرم نسبت به رنگ بی روح و سرد سفید، رایج‌تر و مطلوب‌تر است. در این سبک، سایه‌ها، اغلب مایل به رنگ‌های روشن هستند تا رنگ‌های تیره. رنگ‌های تیره مثل خاکستری و مشکی در اولیت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 • رنگ‌های درخشان و زنده را انتخاب کنید اما نه به شکلی ناهماهنگ و متفاوت.

به جای این که در اتاقی با ترکیب رنگ سیاه و سفید، قالیچه‌ای به رنگ قرمز تند پهن کنید، از رنگ‌هایی استفاده کنید که نمای طبیعی‌تری به فضای شما می‌دهد. به عنوان مثال، بالشتک‌هایی به رنگ بنفش یا آبی مایل به سبز را بر روی کاناپه‌ای به رنگ کرم قرار دهید و یا قالیچه‌ای با رنگی روشن انتخاب کنید که در عین حال با تابلوی مدرنی که به دیوار نصب کرده‌اید هماهنگ باشد. به عبارت دیگر، رنگ‌های به کار رفته در لوازم باید با هم مطابقت و هماهنگی داشته باشد.

 • از طرح‌های کلی و الگوها بپرهیزید.

سبک امروزی در سادگی خلاصه می‌شود. طرح‌های راه‌راه، پلنگی، خالخالی، گلدار و دیگر طرح‌ها که به نوعی شلوغی و درهم ریختگی به فضا می‌دهد، از سبک ساده، طبیعی و بی‌زرق و برق امروزی به دور است.

 • از لوازمی با خطوط صاف و ترجیحاً با لبه‌هایی مدور استفاده کنید.

مبلمانی را انتخاب کنید که یکدست و یکپارچه باشد و اجزا و قسمتهای مختلف آن صاف و محکم قرار گرفته باشد، نه شل و آویخته. در سبک امروزی اغلب از لوازمی با طرح مستطیل شکل استفاده می‌شود که دارای لبه‌های مدور هستند تا گوشه‌هایی تیز و نوک دار.

 • مبلمان خود را از هرگونه تزئینات اضافی خالی کنید.

از مبلمانی که دارای نقش و نگار با دسته‌هایی کنده کاری شده هستند، بپرهیزید. پایه‌ها و سطح مبلمان می‌بایست ساده، صاف و مرتب باشد. در سبک امروزی، جایی برای هیچ گونه تزئین اضافی و شلوغی بیش از حد نیست. • پارچه های طبیعی را انتخاب کنید.

چرم، کتان و برزنت پارچه‌هایی هستند که برای رویه مبل‌ها، محبوبیت بیشتری دارند اما در فضاهایی به سبک امروزی، پارچه‌های ابریشمی، پشمی و نخی برای بالشت‌های روی مبل‌ها و پرده‌ها و دیگر وسایل پارچه‌ای، بیشتر کاربرد دارند.

 • به سراغ چوب‌های روشن بروید نه تیره.

چوب افرا و چوب غان (سندر) انتخاب‌های خوبی خواهند بود. چوب‌هایی که رنگ تیره‌تری دارند، فضای شما را سنگین و گرفته می‌کنند. در حالی که رنگ روشن چوب، باعث روشن‌تر شدن فضا می‌شود و نور و روشنایی طبیعی که در سبک امروزی به دنبال آن هستیم را به فضای ما می‌بخشد.

 • از لوازمی با سطوح صاف و صیقلی استفاده کنید.

وسایل چوبی می‌بایست به قدری پولیش و صیقلی شده باشد که سطح آن کاملاً جلا پیدا کند و براق شود. در صورتی که دسته‌ها و پایه‌های میزها فلزی هستند، بهتر است از جنس استیل ضدزنگ و یا نیکل باشد. در سبک امروزی، میزهای شیشه‌ای نیز به نوبه خود محبوبیت دارند.

 • به جای اینکه به یک الگو و طرح خاصی متکی باشید، رنگ و طرح لوازم را با هم ترکیب و هماهنگ کنید.

در سبک امروزی، لوازم و و سایل با بافت و ساختاری هماهنگ و نزدیک به هم را انتخاب و متناسب با نمای کلی فضا در کنار هم قرار می‌دهیم؛ بالش‌هایی از ابریشم بر روی کاناپه‌ای از جنس برزنت برای اتاق نشیمن و یا کف‌پوشی از سنگ مرمر با کاشیهای سفید و شیرآلات فلزی براق برای حمام.


 


 • از مبلمانی با ارتفاعی کوتاه‌تر استفاده کنید.

تختخواب‌ها، راحتی‌ها، کاناپه‌ها و صندلی‌های اتاق نشیمن بهتر است که کوتاه و به سطح زمین نزدیک باشند. در سبک امروزی، مبلمان دارای پایه‌هایی کوتاه، باریک اما محکم و مقاوم هستند و رویه‌ها نیز اغلب ساده و یکپارچه است.

 • اجازه دهید نور و روشنایی فضای شما را در بر گیرد.

در سبک امروزی، در ایده‌آل و مطلوب‌ترین حالت ممکن، پنجره‌های بزرگی وجود خواهد داشت تا به مقدار کافی نور طبیعی وارد اتاق شود. به علاوه، چراغ‌ها و لامپ‌ها به مقدار کافی در سقف و نیز در برخی مواقع بر روی سطح زمین قرار دارند. در اتاقی که به سبک امروزی آراسته و تزئین شده است، نور به طرزی هوشمندانه در فضای اتاق پخش و هدایت می‌شود. به عنوان مثال، چراغ‌های سقفی طوری در جای خود قرار گرفته‌اند که نور را مستقیماً به سوی تابلوها و یا نقاط دلخواه دیگر اتاق سوق می‌دهند.

 • لامپ‌های فلزی را به صورت خطوطی مستقیم قرار دهید.

در سبک امروزی، لامپ‌های از جنس استیل و کروم نسبت به لامپ‌هایی که از چوب و یا سرامیک و یا فلز رنگ شده ساخته شده‌اند، تناسب و کاربرد بیشتری دارند. به علاوه، طرح‌های ساده و صاف بسیار مطلوب‌تر و بهتر از طرح‌های منحنی و پیچ در پیچ هستند.

 • از لوازم و وسایل صنعتی و مدرن در آشپزخانه سبک امروزی استفاده کنید.

در سبک امروزی، وسایل آشپزخانه خالی از هرگونه زرق و برق و تزئینات اضافی و در عین سادگی انتخاب و چیده می‌شوند. اجاق‌ها و دیگر قسمت‌های آشپزخانه می‌بایست از جنس استیل ضدزنگ و از نوع صنعتی و مدرن باشد. سینک ظرفشویی نیز باید صیقل خورده همراه با شیرآلاتی از فلز ضدزنگ باشد. کابینتها هم با نمایی صاف و صیقلی، به دور از شلوغی، دارای طرح و رنگی ساده باشند.

 • لوازم تزئینی کمی به فضای خود اضافه کنید.

تابلوهای نقاشی، گلدان‌ها، مجسمه ها و یا یک قفسه کتاب، همگی می‌توانند برای تزئین فضایی به سبک امروزی انتخاب‌های خوبی باشند. اگر بیشتر تابلوهای نقاشی را می‌پسندید، کارهایی را انتخاب کنید که ساده‌تر و با تعداد رنگ‌های کمتری باشند. از تابلوهایی با طرح‌های پیچیده و شلوغ بپرهیزید. در مورد گلدانها و مجسمه ها نیز به همین ترتیب، سعی کنید از وسایل ساده‌تر با ترکیب رنگ کمتری استفاده کنید.

 • فضای خود را از شلوغی‌های اضافی و بیش از حد خالی کنید.

فضایی که به سبک امروزی طراحی و چیده شده است می‌بایست دلباز، روشن و جذب کننده به نظر برسد. فضای اتاق را با مبلمان و وسایل بیش از آنچه در واقع جای می‌گیرد پر نکنید. همچنین سعی کنید روی پیشخوان، میزها و دیوارها را با بیشتر از یکی دو وسیله تزئینی پر نکنید.

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه

دیدگاه