امپراطور روم «آگوستوس و همسرش لیویا»

نویسنده:

۰۷:۵۶:۰۶

 
اتاق‌های مملو از نقاشی به سبک فرسکو در خانه‌های امپراطور روم آگوستوس (Emperor Augustus) و همسرش لیویاLivia) ) پس از سالها مرمت پر زحمت، روز پنجشنبه برای اولین بار برای بازدید عمومی باز شد. این خانه در تپه Palatine رم که در آن امپراتور با خانواده‌اش زندگی می‌کردند دوباره پس از مرمتی با هزینه 2،500،000 یورو (3.22 میلیون دلار) به مناسبت 2000مین سالگرد مرگ آگوستوس، برای اولین بار (قبلا بازدید تا حد خارج از اتاق) نشان داده شد.
بسیاری از اتاق‌ها از نقاشی‌های دیواری (فرسکو) با وضوح رنگی، در شرایط استثنایی آراسته شده است؛ از تزئینات گل بر روی زمینه قرمز شهر پمپی تا معابد با شکوه و صحنه‌های سعادت‌مند و شاد روستایی. مرمت‌کنندگان گفته‌اند که وظیفه آن‌ها با شرایط و آب و هوای بد در طول حفاری، پیچیده و دشوار بوده است. "ماریاروزاریا باربرا" (Mariarosaria Barbera) سرپرست باستان شناسی رم به خبرگزاری فرانسه گفته است "ما تا به این‌جا با یک سلسله مشکلات زنجیرواری به مقابله پرداخته‌ایم، از غارهای زیرزمینی تا فاضلاب؛ و من در مورد یک سیستم فاضلاب با کششی بیش از 35 هکتار صحبت می‌کنم."
برای محافظت از منطقه، گردشگران باید برای پیوستن به یکی از سه گروه 20 نفری در روز، نوبت خود را رزرو کنند، تا توسط یک راهنما برای یک تور 15 دقیقه‌ای از اتاق‌ها و محدوده دیدن کنند. "کونتی" (Cinzia Conti) رهبر مرمت‌کنندگان می‌گوید "هدف از این طرح اکتشاف و توجه بیشتر به فضاهای امپراطوری آگوستوس است."
این مجموعه نه تنها نماد قدرت آگوستوس بوده است، بلکه نشان از قدرت همسر و مشاور او لیویا، که گفته می‌شود که نفوذ زیادی بر اختیارات او داشته و پس از مرگ او نقش مهمی در ادامه سیاست در روم داشته است، نیز بوده است. کونتی می‌گوید "با نگاهی به این خانه‌ها، ساختمان‌هایی که او ساخته است، می‌توان درک کرد که او یک مرد قدرت‌مند بوده است، قدرتی بزرگ، که می‌دانست چه چیزی یک مرد سیاست را در راس چنین امپراتوری بزرگی قرار خواهد داد."

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
آگوستوس و همسرش لیویا
لینک کوتاه

دیدگاه