مصدر؛ شهر آرکولوژی، واقعی و خالی + ویدیو

نویسنده:

۱۱:۱۶:۱۰

 
در اعماق قلب یک بیابان بی ثمر، 11 مایل خاک در جنوب شرقی ابوظبی فوق العاده غنی از نفت، شهر مصدر (Masdar) نهفته است. یا حداقل آغاز آن‌چه که روزی مصدر خواهد شد، شهری برنامه‌ریزی شده که برای سکونت 10000 نفر در یک شبکه عاری از کربن و تا حد زیادی خودکفا در نظر گرفته شده است. این شهر با کمک هزینه‌های دولت ساخته می‌شود.
می‌توان به آن به چشم شهری سازگار با محیط زیست، هم‌چنین در کنار آن، لانه‌ای فوق العاده فانتزی برای انسان‌ها، همراه با اتومبیل‌های بدون راننده و یک پانل خورشیدی گیاهی 87،777 نگاه کرد. نسبت کامپیوتر به انسان است در این شهر خارج از کنترل می‌باشد و شهر مصدر در حال ساخت، شامل خود سازی و برون بی‌نیازی است.

برخی این جامعه آگاه در محیط زیست و برون بی‌نیاز را "آرکولوژی" (arcology) (ترکیبی از معماری و بوم‌شناسی: Architecture و Ecology) می‌خوانند؛ اما در سایت مصدر از آن به عنوان یک "cleantech cluster" (به معنای دسته یا خوشه‌ای از تکنولوژی بی‌آلاینده و تمیز می‌باشد) نام برده شده است.
واضح است برخی از چیزهایی که در مورد این کسب و کار مصدر تعریف شده است، به صورت چشمگیری احساس علمی تخیلی بودن را دارد؛ بنابراین به تازگی گروهی از کاشفان که خود را "Quartier Libre" نامیده‌اند، لطفی در حق همه ما انجام داده‌اند و برای کشف حقیقت سری به این شهر زده‌اند. آن‌ها فیلمی از این شهر وهم‌آور و خالی همراه با موسیقی متن شبح‌واری و لذت‌بخشی تهیه کردند.

مصدر با داشتن دو مشکل در اهداف خود، توسعه و جذب شهروندان جدید رو به رو می‌باشد. کمبود زندگی انسان در این شهر وجود دارد، اما خوشبختانه همان‌طور که می‌بینید، مقدار زیادی کامپیوتر هنوز هم برای صحبت کردن وجود دارد!

 
یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
شهر آرکولوژی
لینک کوتاه

دیدگاه