ترک اعتیاد با روش‌هایی بسیار ساده و بدون هزینه

نویسنده:

۱۲:۴۰:۱۶

اعتیاد به این دلیل اعتیاد خوانده می‌شود که ترک کردن آن کاریست دشوار.

زمانی که شما به یک ماده و یا عملی اعتیاد پیدا می‌کنید از روی عادت و برخی مواقع از نظر جسمی به آن احساس وابستگی خواهید داشت. برای ترک کردن هر نوع اعتیادی، لازم است با برداشتن گام‌هایی مناسب و حساب شده، خود را از نظر روانی و جسمی برای این آزمون مهم آماده کنید.

 

۱- ابتدا، با خود خوب فکر کرده و بهترین چیزی که به صلاح شما و زندگی شماست انتخاب کنید. قدم اول در این راه همیشه این است که خودتان قبول کنید که باید راه و روش زندگیتان را تغییر دهید و در عوض راهی به سوی زندگی شادتر و سالم‌تر بیابید. قطعاً تصمیم دشواری خواهد بود، اما مطمئناً مهمترین اصل در قدم اول همین است.

 

۲- این مسئله را شخصی کنید. برای قدم گذاشتن در این راه و ادامه آن، شما مستلزم گرفتن تصمیم‌هایی خواهید بود که باید به صورت شخصی گرفته شود. در طول مسیر شروع به ترک اعتیاد و در نهایت رسیدن به بهبودی، پیشنهاد می‌کنیم دفترچه روزانه‌ای تهیه کنید و از فراز و نشیب‌های این مسیر در آن بنویسید، فراموش نکنید در دفترچه خود گام‌هایی که به ترتیب برداشته‌اید را ثبت کنید تا در انتهای مسیر، شاهد پیشرفت خود باشید.

  

۳- از یک متخصص کمک بخواهید. مخصوصاً زمانی که اعتیاد شما جنبه جسمی هم داشته باشد. برای شکستن این دیوار، ابتدا لازم است ریشه و اساس مشکل خود را بیابید و سپس برای حل آن کمک بخواهید. مشاوران و متخصصان روان درمانی، اطلاعات و ابزار لازم برای روشن کردن نقاط تاریک ذهن شما در تصمیم‌گیری و راه‌های کمک به بازگشت به زندگی را در اختیار دارند.

 

 

۴- با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید. وقتی اعتیاد به سراغ شخصی می‌آید، آن شخص سعی می‌کند تا حد امکان عزیزان خود را از زندگی خارج کند. برای شکست دیوار اعتیاد و عبور از آن، دوباره با دوستان و عزیزان خود ارتباط برقرار کنید تا توان و قدرت لازم را برای این کار به دست آورید.

 

۵- وسوسه را از خود دور کنید. اگر به خرید یا الکل اعتیاد دارید، باید به خودتان زمان دهید تا با پر کردن اوقات فراغت خود و مشغول کردن ذهنتان، به این وسوسه ها اجازه ندهید مجدداً شما را به مسیر اشتباه بازگردانند. از رستوران‌ها، مراکز خرید یا هر چیز اعتیادآور دیگر دور بمانید.

 

 

۶- برنامه روزمره خود را تغییر دهید. معمولاً اعتیادهایی که از روی عادت هستند، با اشغال کردن تمام وقت شما، فرصت فکر کردن به مسائل دیگر و انجام کارهای متفاوت را از شما می‌گیرند. بنابراین، سعی کنید با کارهایی مثل ورزش، پیاده‌روی، رفتن به گردش با دوستان و یا وقت گذراندن با عزیزانتان برنامه روزمره خود را تغییر دهید.

 

۷- وقتی احساس می‌کنید میل به بازگشت دارید، به نحوی به خود قوت قلب دهید. صرف نظر از نوع اعتیاد، بهبودی و ترک اعتیاد هیچگاه آسان نبوده است. ممکن است برای لحظه‌ای به بازگشت فکر کنید. در این مواقع با یادآوری قدم‌های مثبتی که برداشته‌اید، پیشرفتی که در این مسیر داشته‌اید و شادی‌هایی که در پایان راه در انتظار شماست، به خود قوت قلب دهید تا با این کار نیروی لازم برای ادامه مسیر را به دست آورید.

 

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه