این روبات می‌تواند لبخند را تشخیص دهد

نویسنده:

۰۱:۵۵:۲۱

روبات اسباب‌بازی Cozmo متعلق به شرکت Anki بازگشته است و این بار قابلیت برنامه‌ریزی شدن نیز دارد.

Cozmo به روزرسانی‌های قابل برنامه‌ریزی را توسط آزمایشگاه کدزنی Cozmo  دریافت می‌کند.

Cozmo یکی از جذاب‌ترین روبات‌های اسباب‌بازی سال گذشته بود. و اکنون می‌تواند یکی از داغ‌ترین اسباب‌بازیهای برنامه‌نویسی امسال باشد.

Cozmo در نگاه اول مانند نسخه واقعی Wall-E به نظر می‌رسد. جذاب و بانمک است. اما قابل برنامه‌ریزی نبود: اما می‌توانست چند بازی دارای هوش مصنوعی را انجام دهد.

اکنون نرم‌افزار “آزمایشگاه کدزنی” به‌روزرسانی شده جدید، چندین قابلیت برنامه‌نویسی گرافیکی را فراهم کرده است که امکان انجام کارهایی بسیار جذاب را برای افراد ۷ سال به بالا فراهم می‌کند.

به گفته Hanns Tappeiner، مدیر و بنیان‌گذار Anki، روبات Cozmo از ابتدا برای داشتن چنین ابزارهایی طراحی شده بود. اکنون که این امکانات در حال فراهم شدن هستند، Anki اطمینان دارد که Cozmo نسبت به سایر رقبای خود، روبات اسباب‌بازی بهتری خواهد بود چرا که Cozmo دارای حسگرهای بسیار پیشرفته‌تری است. Cozmo می‌تواند از تشخیص چهره در دوربین‌های خود برای واکنش نشان دادن نسبت به چهره‌های آشنا یا احساساتی از جمله لبخند استفاده کند.Cozmo همچنین می‌تواند از سانسورهای خود برای مسیریابی استفاده کند که این بدان معناست که می‌تواند به شیوه‌های پیشرفته‌تری آموزش داده شود.می‌توان به Cozmo دالی بازی را یاد داد، یا به آن یاد داد زمانی که لبخند می‌زنید برقصد یا عطسه کند. یا زمانی که اخم می‌کنید در جای خود بایستد. کد را خودتان مانند کنار هم قرار دادن پازل انجام می‌دهید و حتی لازم نیست برای انجام این کار یک برنامه‌نویس باشید.

به‌روزرسانی جدید این برنامه همراه با چالش‌هایی برای برنامه‌نویسی پازل مانند آن نیز بوده است که آن هم یادگیری چگونگی کد نویسی این روبات است.

نرم‌افزار آزمایشگاه کد نویسی Cozmo بر اساس Scratch Blocks که یک زبان برنامه‌نویسی گرافیکی توسعه یافته توسط آزمایشگاه رسانه MIT و گوگل است ساخته شده است. سال گذشته Anki یک SDK جهت امکان برنامه‌نویسی به زبان پایتون را رونمایی کرد که دارای قابلیت انعطاف بسیار بالایی بود اما نقطه ضعف آن این بود که زیاد برای کودکان مناسب نبود.

زبان ساده‌تر “آزمایشگاه کدزنی” که بر اساس Scratch Blocks طراحی شده است برای کودکان قابل‌فهم‌تر است و با دارا بودن ده‌ها قطعه برنامه‌نویسی برای شروع کار و برنامه‌نویسی ساده‌تر مناسب است.

Anki برنامه‌ای برای به‌روزرسانی آینده دارد که مطابق با آن امکان برنامه‌نویسی‌های پیچیده‌تر را فراهم می‌کند و به گفته Tappeiner دارای تمام قابلیت‌ها و توابع SDK پایتون خواهد بود. این بدان معناست که احتمالاً در نهایت کودکان خواهند توانست  Cozmoرا به شیوه‌ای که برنامه‌نویس‌های روباتیک در سال‌های گذشته استفاده می‌کرند، مورد استفاده قرار دهند. Anki ادعا می‌کند که با این قابلیت Cozmo خواهد توانست برای انجام بازی‌های جدید برنامه‌نویسی شود.

در حال حاضر Anki قابلیت ساخت روبات به کمک کیت‌های آماده را مانند آنچه در Jimu Robot و Lego Boost قابل مشاهده است را ندارد. به جای آن Cozmo در سال جاری دارای رنگ‌های جدیدی خواهد شد. اما این قابلیت می‌تواند در آینده به Cozmo اضافه شود. اما به گفته Tappeiner: “تنها در راستای آموزش برنامه‌نویسی”.

برگرفته از
cnet
لینک کوتاه

دیدگاه