مقایسه دوربین آیفون‌ها، از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴

نویسنده:

۰۳:۲۸:۳۷

تاریخ دوربین آیفون، همزمان با عرضه اولین آیفون در سال ۲۰۰۷ شروع می شود. بر روی اولین آیفون یک دوربین ۲ مگاپیکسلی قرار گرفته بود که حتی در زمان عرضه هم به نسبت قدیمی و کهنه به نظر می‌رسید. این دوربین فوکوس خودکار نداشت و امکان فیلمبرداری را هم فراهم نمی‌آورد. و البته از فلاش هم خبری نبود. و حال داستان به جایی رسیده که آیفونهای جدید از دوربین بسیار پیشرفته ۸ مگاپیکسلی بهره می‌برند که فوکوس خودکار با تشخیص فاز عکاسی دارد. همچنین با کیفیت 1080p و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه به فیلمبرداری می‌پردازد.
 
 
۱- عکاسی ماکرو
 
این تصاویر در حالت ماکرو و نور طبیعی روز گرفته شده اند. دوربین آیفون اول و مدل 3G در این زمینه حتی قادر به فوکوس نبودند. بهبود جزئیات و وضوح را از آیفون 4 و 4S به خوبی می‌توانید دنبال کنید. تا به کیفیت خارق‌العاده آیفون ۶ می‌رسید.
 
۲- عکاسی با نور پس‌زمینه (Backlit)
 
وقتی مجبور باشید رو به خورشید یا منبع نور عکاسی کنید، نتایج اینچنینی را با آیفون‌ها کسب خواهید کرد. به گمانم هنوز کسی ایراد دوربین آیفون ۴ را از خاطر نبرده که باعث ثبت تصاویر قرمز و بنفش می‌شد!
 
۳- عکاسی در نور روز
 
در عکاسی با نور استاندارد روز، بزرگترین تفاوت میان دوربین آیفون‌ها، تعادل سفیدی یا وایت‌بالانس تصاویر است. به خوبی می‌توان حرکت از تون‌های رنگی گرم به تنالیته‌های حقیقی رنگ را مشاهده کرد. 
 
۴- عکاسی پرتره
 
در عکس‌های پرتره آیفون ۶ می‌توانید تغییر صورت را از رنگهای گرفته به تنالیته ای واقعی و روشن‌تر مشاهده کنید. علاوه بر این در تصاویر دوربین آیفون ۶ جزئیات بسیار بیشتر ثبت می‌شود. خب اینجا هم باگ رنگ صورتی دوربین آیفون ۵ به چشم می‌خورد!
 
۵- عکاسی غروب خورشید
 
در اینجا می‌توانید بهبود دائمی و دنباله دار دوربین‌های آیفون را به عینه ببینید. جالب اینجا است که دوربین آیفون 5S تصاویری با کنتراست بسیار بهتر و پرانرژی‌تر از آیفون ۶ ثبت می‌کند. البته تصاویر آیفون ۶ جزئیات بیشتری دارند.
 
۶- عکاسی در نور کم
 
این میدان رقابت جایی است که می ‌توانید پیشرفت چشمگیر دوربین‌های آیفون در طول زمان را به خوبی مشاهده کنید. و البته کاملا مشخص است که آیفون ۶ نسبت به 5S بهبود شگرفی را به همراه داشته است.
 
هرگاه که چنین مقایسه‌ای را طی نسل‌های مختلف آیفون دنبال کنید، از میزان پیشرفت تکنولوژی دوربین این گجتها شگفت‌زده می‌شوید. این ابزار شیوه ضبط و اشتراک خاطراتمان را کاملا تغییر داده است. با عرضه هر آیفون، می‌توانیم این لحظات را سریع‌تر و با جزئیات و دقت بیشتری ثبت نماییم.
 
و اکنون به جایی رسیده که از یک سنسور ۸ مگاپیکسلی CMOS بهره برده و لنز ۵ قسمتی با دهانه دیافراگم f/2.2 آن را همراهی می‌کند.  آماده ثبت لحظات مهم زندگی هستید؟


لطفا لبخند بزنید!

 
عباس واحدی
برگرفته از
مقایسه
لینک کوتاه

دیدگاه