غارها «آلتامیرا» تا سال آینده هم‌چنان باز می‌ماند

نویسنده:

۰۳:۲۸:۵۶

 
مقامات مسئول هفته گذشته اعلام کردند، بازدیدکنندگان تا ماه فوریه سال 2015 قادر به مشاهده هنر پارینه سنگی در غارهای "آلتامیرا" (Altamira) در شمال اسپانیا می‌باشند. این غارها، از سال 2002 به روی عموم بسته شده بود، که در اوایل سال جاری مجددا افتتاح شد. این بازگشایی به صورت یک بار در هفته بود که پنج نفر به قید قرعه انتخاب شده، همراه با راهنما، در لباس و تجهیزات لازم محافظ به سیستم غار، برای کمتر از یک ساعت اجازه بازدید داشتند.

غارها به دلیل نگرانی از این که حرارت بدن بازدید کنندگان و رطوبت، باعث سرعت رشد کپک در نقاشی‌های غار شود، بسته شد. این نحوه حفاظت در ورود تیم محدود، اجازه برای ارزیابی تاثیر بر آن‌چه که به نام "کلیسای سیستین از هنر پارینه سنگی" (Sistine Chapel of Palaeolithic Art) خوانده می‌شود، که بیش از 18000 سال قدمت دارد، را می‌دهد.
"Gaël de Guichen" رئیس این تیم تحقیقاتی به روزنامه EL Pais می‌گوید که "تاکنون، نتایج به دست آمده خوب بوده است؛ اثر گروه‌های کوچک "تقریبا غیر قابل مشاهده" می‌باشد. خطر اصلی برای نقاشی‌ها از طبیعت می‌آید و ادامه هم خواهد داشت. کمکی که ما می‌توانیم در این مورد انجام دهیم بسیار کم و کوچک است."

اگرچه موزه آلتامیرا یک ماکت خوب از غار برای بازدید‌کنندگان ساخته است، اما de Guichen که در غار Lascaux در فرانسه نیز کار می‌کرده است به روزنامه EL Pais متذکر می‌شود که "یک اثر هنری به دلیل ایمنی نباید دور نگه داشته شود". محققان برای گسترش این آزمایش و برای تکمیل یافته‌های خود، شش ماه دیگر را برای باز ماندن غار درخواست کرده‌اند.
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
آلتامیرا
لینک کوتاه

دیدگاه