پارچه روباتیک با کارکردی شبیه عضله

نویسنده:

۰۴:۱۵:۴۴

وقتی به روباتیک فکر می‌کنیم، بی‌شک به یک توده فوم به‌دردنخور فکر نخواهیم کرد اما با یک پوشش مناسب، چنین چیزی به حقیقت خواهد پیوست. محققان دانشگاه Purdue در حال تولید یک پارچه روباتیک هستند که می‌تواند در روبات‌های به اصطلاح نرمی که از فوم و دیگر مواد سبک‌وزن تهیه می‌شود استفاده شود. این تیم پارچه را با پلیمر منعطفی که شکل و سختی آن در اثر قرار گرفتن در معرض گرما تغییر می‌کنند شکل داده‌اند تا در مواقع لازم منقبض یا آزاد شود.

لایه نازک و مخصوصی از پارچه را دور فوم می‌پیچند تا بتواند خم شود، لول بخورد یا به شیوه‌های خاصی حرکت کند. ربکا کرامر می‌گوید: «ما می‌توانیم با کمک این فناوری روبات‌هایی تولید کنیم که پرواز می‌کنند. هر چیزی می‌تواند یک روبات شود زیرا همه فناوری روباتیک در پارچه با پوسته وجود دارد.»

این ماده می‌تواند در مأموریت‌های فضایی استفاده شود زیرا ابزاری ساده در ساخت روبات‌های کاوشگر با مواد سبک و ارزانی است که می‌توانند به راحتی حمل و نقل شوند. در حقیقت، تحقیقات این دانشگاه به کار کرامر برای ناسا مربوط می‌شود که در مورد پوسته‌های کشسان برای روبات‌های نرم انجام شد.
با این وجود، روبات‌ها تنها کاربرد بالقوه نیستند: پارچه هم می‌تواند برای ساخت لباس‌های مقاوم‌تر و تجهیزات پزشکی که نیاز به پشتیبانی بیشتر دارند استفاده شود.

سعیده اکبری

برگرفته از
پارچه روباتیک
لینک کوتاه

دیدگاه