بدون کولر، چطور شب‌ها خنک شوید؟

نویسنده:

۱۲:۰۷:۰۷

وقتی فصل گرما فرا می‌رسد و تقویم فرا رسیدن انقلاب تابستانی و فصل تابستان را نشان می‌دهد همه به فکر راهکارهایی برای خنک نگه داشتن خود و خانه‌شان می‌‌افتند. دستگاه تهویه مطبوع هوا، کولرها و پنجره‌ها خانه‌های سراسر دنیا را خنک نگه می‌دارند.

اما جالب است بدانید هزاران خانه در امریکا یا حتی ایران هستند که هنوز برق‌ ندارند تا خانه خود را با استفاده از این وسایل الکتریکی خنک کنند. این خانواده‌ها باید به ابزارهای سنتی متکی شوند تا بتوانند خودشان را خنک نگه دارند. خوابیدن در اتاق‌های گرم در شب‌‌هنگام یکی از بارزترین شکایات این خانواده‌هاست.

اگر شما هم در منزل خود کولر یا سیستم تهویه مطبوع هوا ندارید یا کولر منزل شما درست در موقع گرما خراب شده است، باید بدانید که چطور خودتان را در فصل گرما با ابزارهای مختلف خنک کنید؛ مخصوصاً شب‌ها که می‌خواهید خوب بخوابید و فردا به کارهای روزمره خود برسید.

این مقاله، به همین منظور نوشته شده است:

چیزهایی که لازم دارید:

  • پنکه
  • ملافه‌های نخی
  • لباس راحتی

راهکار خنک ماندن بدن در شب بدون استفاده از کولر

پنجره‌ها را باز کنید. ممکن است تابستان‌ها روزها بی‌نهایت گرم باشد اما در طول شب دمای هوا چند درجه‌ای کاهش پیدا می‌کند. در واقع، دمای هوا می‌تواند گاهی تا ۲۰ یا ۳۰ درجه پایین‌تر از دما در اوج گرما طی روز باشد. همه پنجره‌ها را باز کنید تا نسیم خنکی در سرتاسر خانه بوزد.

پنکه سقفی خود را روشن کنید. اگر پنکه سقفی ندارید، پنکه‌های رومیزی یا ایستاده در اطراف تختخواب و محل استراحت خود بگذارید. نسیمی که در طول شب به بدن شما می‌وزد از عرق کردن و خیس شدن بدنتان جلوگیری می‌کند.ملحفه‌های نخی روی تخت بیاندازید. ملحفه‌های فلانل برای زمستان عالی هستند اما تابستان فصل ملحفه‌های نخی است. در واقع، این نوع ملحفه شبیه یک بلوز تی‌شرت عمل می‌کند و شما را خنک نگه می‌دارد.

تعداد پتوهای خود را به حداقل برسانید. بسیاری از افراد نمی‌توانند بدون پتو بخوابند و باید حتما روی بدن خود را در طول شب با پتو بپوشانند. ملحفه نشان داده است که بهتر از پتو در تابستان گرم عمل می‌کند و بدن شما را خنک نگه می‌دارد. وقتی ملحفه روی خود بیاندازید، هم حس می‌کنید روی بدنتان پوشیده است و هم هوا به اندازه کافی در اطراف بدن شما جریان دارد.لباس‌های گشاد بپوشید و هر چه توانستید تعداد لباس‌هایتان را کم کنید. اگر شب‌ها خیلی گرمتان می‌شود، بهترین ایده این است که هیچ لباسی نپوشید. اگر بچه دارید یا دلتان نمی‌خواهد کلاً برهنه باشید، می‌توانید لباس‌های گشادی مانند شلوارک خیلی کوتاه و یک تاپ یا بلوز بدون آستین بپوشید. بلوزهای چسبناک باعث گرم شدن شما می‌شوند.

چند نکته و هشدار:

  • در پایین‌ترین قسمت خانه و کم ارتفاع‌ترین مکان بخوابید. گرما به سمت بالا می‌رود. بنابراین، هر چه بالاتر باشید، خانه شما گرمای بیشتری خواهد داشت.
  • با موهای خیس به رختخواب نروید. موهای خیس گرما را به دام می‌اندازند و سر شما را مرطوب نگه می‌دارند که باعث می‌شود شما بیشتر گرمتان شود.

 

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه