این گیاه با شکوه و گران قیمت! – قسمت دوم

نویسنده:

۱۲:۳۸:۳۹

یک گل ارکیده زیبا و خوش آب و رنگ را از پشت ویترین گلفروشی می‌بینید و برای خرید آن مشتاقانه داخل می‌روید، اما بعد از شنیدن قیمت سریعا از مغازه خارج می‌شوید! اما اگر خونسردی‌ تان را حفظ کردید و آن را خریدید نگهداری از آن را بلدید؟

۵- آبیاری ارکیده‌ها

هر کسی که تا به حال به یک گلدان ارکیده آب داده باشد می‌داند که اکثر آبی که داخل گلدان می‌ریزد تقریبا بلافاصله از سوراخ‌های زهکش انتهای آن خارج می‌شود. این اتفاق به این دلیل است که ارکیده‌ها خاکی متفاوت از خاک بقیه گیاهان گلدانی دارند و باید آنها را به روش دیگری آبیاری کرد. پس برای آبیاری ارکیده ها باید طوری عمل کنیم که هر ذره موجود در خاک تا جای که می‌تواند آب جذب کند.

برای اینکه به خاک مخصوص ارکیده زمان لازم برای جذب آب را بدهیم، کل گلدان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یک کاسه آب قرار دهید، سپس گلدان را از درون کاسه بیرون بیاورید و اجازه دهید برای مدتی آب اضافه را از سوراخ‌های زهکشش خارج کند و بعد آن را به مکان اصلی نگهداری‌اش منتقل کنید. این روش برای گلدان‌های سفالی بسیار عالی است چرا که آب از خلل و فرج دیواره گلدان وارد آن می‌شود و ذره‌های خاک به خوبی آن را جذب می‌کنند.

اگر ارکیده شما در گلدان پلاستیکی کاشته شده، ابتدا گلدان ارکیده را در ظرفی خالی قرار دهید بعد ظرف را پر از آب کنید. چرا که اگر گلدان را در ظرفی که از قبل پر از آب شده قرار دهید، آب موجود در ظرف قطعات خاک ارکیده را جابه جا می‌کند و به بیرون از گلدان هل می‌دهد. در آبیاری گلدان‌های پلاستیکی آب را درست تا زیر لبه گلدان بریزید.

اگر گیاه ارکیده‌تان در مخلوطی غیر خاکی و یا خزه اسفاگنوم کاشته شده، می‌توانید تا زمانی که آب از زیر گلدان بیرون بیاید آن را آبیاری کنید. سطح رویی خزه اسفاگنوم ممکن است خشک به نظر بیاید در حالی که درون آن خیس باشد. پس قبل از آبیاری مجدد با فرو بردن انگشت خود در خزه رطوبت آن را بررسی کنید.

 • چند وقت یک بار به ارکیده‌ خود آب بدهیم؟

این سوال بستگی به موارد زیر دارد:

– نوع ارکیده، در برابر خشکی مقاوم است یا خیر؟

– نوع گلدان، آّب درون گلدان‌هایی که خلل و فرج بیشتری دارند زودتر از انواع دیگر تبخیر می‌شود و خاک خشک می‌شود

– نوع مخلوط خاکی گلدان، خزه اسفاگنوم به تعداد دفعات آبیاری کمتری نسبت به “مخلوط غیر خاکی پوست درختان (نوعی از مخلوط غیر خاکی است که از قطعات پوست درخت تشکیل شده و برای کاشت ارکیده به کار می‌رود)” نیاز دارد

– دمای هوا، خاک گیاهان در هوای گرم‌تر زودتر خشک می‌شود

– رطوبت هوا، خاک گلدان در هوای خشک زودتر خشک می‌شود

– نور، گیاهانی در در محیطی با نور بیشتر زندگی می‌کنند به آب بیشتری هم نیاز دارند.

در کل ارکیده‌هایی که تحمل خشکی را دارند مثل: کاتلیا، آنسیدیوم و دندروبیوم را یک بار در هفته آبیاری کنید. بقیه ارکیده‌ها مثل میلتونیا، پفیو پی دایلوم و فراگما پی دیوم، اکثر هر ۴ یا ۵ روز یک بار نیاز به آبیاری دارند. البته این مقدار بسته به شرایط دمایی، نوری و … خانه شما متفاوت خواهد بود.

قبل از آبیاری مجدد ارکیده‌ها، ابتدا اجازه دهید خاک آنها خشک شود و گیاه را در حالی که خاک هنوز مرطوب است آبیاری نکنید.

۶- کود دهی ارکیده‌ها

بیشتر ارکیده ها به کود دهی زیاد نیاز ندارند. آنها سال‌ها و سال ها گل می‌دهند بدون اینکه حتی یک بار کود دهی بشوند. می‌توانید در فصل رشد وقتی که گیاه شروع به تولید برگ‌های جدید می‌کند،  یکی در میان درآب آبیاری‌‌ها مقداری کود بریزید. اما توجه داشته باشید که محلول کودیی با نصف غلظت گفته شده روی بسته کود درست کنید. حداقل یک بار در ماه آب بدون کود به ارکیده‌ها بدهید تا اضافه کودهایی که به آنها داده اید از خاک خارج شود و شوری خاک اتفاق نیافتد. چرا که شوری خاک باعث سوختگی ریشه‌ها می‌شود.

۷- آسان ترین ارکیده برای پرورش: ارکیده شب پره‌ای (موس ارکید یا فالانوپسیس)

فالانوپسیس ها محبوب ترین و آسان ترین ارکیده ها برای پرورش درون خانه هستند. نام دیگر آنها موس ارکید یا ارکیده دهان شکل است  چرا که گل ها به شکل دهان در هوا معلق هستند. هر گل‌ موس ارکید تا یک ماه دوام می‌آورد. این ارکیده بیشترین زمان ماندگاری گل در بین تمام ارکیده‌ها را دارد.

بهترین رشد این ارکیده‌ها در مخلوط پوست درخت، هوای گرم و نور متوسط تا کم است. ارکیده دوریتیس نزدیک ترین خیشاوند فالانوپسیس‌ها است.

گل‌های موس ارکید ها طیف رنگی گوناگونی از سفید تا صورتی، زرد، نارنجی  و بنفش دارند.

ارکیده شب پره‌ای معمولا یک بار در سال گل می‌دهد اما گاهی ممکن است که گلدهی دوبار در سال اتفاق بیافتد. وقتی که آخرین گل پژمرد، اگر ساقه گل‌ها هنوز سبز است، آن را از بالای دومین یا سومین گره ببرید و چند هفته صبر کنید. این کار ممکن است باعث تحریک رشد در جوانه‌های به خواب رفته شود و ساقه گل دهنده دوم را تولید کند که درست از پایین ساقه بریده شده رشد خواهد کرد.

موس ارکید رشد کندی دارد و هر ۱ تا ۲ سال نیاز به تعویض گلدان پیدا می‌کند. برای تعویض گلدان ارکیده صبر کنید تا گلدهی گیاه تمام شود و انتهای ریشه‌های هوایی ارکیده‌تان سبز باشد، سپس اقدام به تعویض کنید.

۸- کدام ارکیده برای من مناسب است؟

اگر چه نگهداری بعضی ارکیده‌ها در خانه سخت است اما اکثر آنها به خوبی در فضای داخل رشد می‌کنند. از راهنمایی زیر برای انتخاب بهترین ارکیده برای خود استفاده کنید:

 • من معمولا یه گیاهانم زیاد آب می‌دهم: ارکیده‌های دارزی، مثل: فی فاپیدایلوم، فراگما پیدیوم
 • من اغلب به گیاهانم بی‌توجهی می‌کنم: کاتلیا، آنسدیوم و دندرو بیوم
 • فضای خانه‌ام معمولا سرد است: سیمبیدیوم، ادانتیگلاسوم و مسدی ولیا
 • هوای خانه‌ام گرم است: وندا، موس ارکید و انگری اکوم
 • هوای خانه من اغلب خشک است: کاتلیا و دندرو بیوم
 • خانه‌ام نور ندارد و تاریک است: جول ارکید ها و پفیوپیدایلوم
 • من فقط یک لبه پنجره کوچک برای نگهداری از گیاهانم دارم : مینی- کاتلیا (کاتلیای کوچک)، پلورو تلس و مینی- موس ارکید
 • من استفاده از کود‌ را نمی‌پسندم: موس ارکید و کاتلیا
 • من از نگهداری ارکیده‌ها می‌ترسم و در این کار تجربه‌ای ندارم: موس ارکید و دندرو بیوم
 • بهترین ارکیده‌هایی که می‌توان در تابستان در خانه پرورش داد کدام اند؟ وندا، کاتلیا و سیمبیدیوم
 • حیوان خانگی‌ام گیاهان را می‌جود: ارکیده‌هایی با برگ‌های ضخیم و سفت مثل موس ارکید، کاتلیا و وندا

بعد از خرید اولین گونه ارکیده، نمی‌توانید از خرید بقیه گونه‌های این گیاه شیک صرف نظر کنید!

برای نگهداری از این ارکیده‌های مجلل و رویایی معطل نکنید!

 

برگرفته از
bhg
لینک کوتاه

دیدگاه