جلوه‌ جادوی فراری در 458 Speciale A عنکبوتی

نویسنده:

۱۰:۳۶:۱۲

 شایعات بسیاری پیرامون مدل عنکبوتی اتومبیل 458 Speciale شرکت فراری وجود داشت و اکنون این شایعات جای خود را به واقعیت داده‌اند. در نمایشگاه Paris Motor Show که ماه آینده برگزار می‌شود، قرار است شرکت ایتالیایی فراری از اتومبیل 458 Speciale A خود رونمایی نماید. حرف A در نام این اتومبیل اختصار کلمه‌ی «Aperta» است که کلمه‌ای ایتالیایی به معنای «باز» است.

این مدل که به عنوان قدرتمندترین و مؤثرترین نمونه از سری Spider از لحاظ آیرودینامیکی محسوب می‌شود، قدرتمندترین موتور V8 این شرکت برای رانندگی در جاده‌ها است که موتورش عمل دمش را به طور طبیعی انجام می‌دهد.

458 Speciale A بدنه‌ای سه لایه‌ و زرد رنک دارد که در قسمت میانی نواری باریک در رنگ‌های {نوعی رنگ آبی خاص= Blu Nart} و {رنگ سفید= Bianco Avus} خودنمایی می‌کنند. این اتومبیل ترکیبی از خاکبردارها، بادگیرها، شکاف هواکش و بالچه‌های کوچکی است که در قسمت جلو و عقب آیرودینامیک‌های فعال قرار دارند. نیازی نیست بگوییم که خطوط این اتومبیل، ترکیب کلاسیک و همیشگی اتومبیل‌های فراری را دارند و مرز بین هیجان و ترس را از بین می‌برند.

آنچه در زیر بدنه‌ی این اتومبیل مخفی شده، شاسی سخت و محکمی است که از آلومینیوم عیار 10 ساخته شده است. با این حال، سقف متحرک و محکم این اتومبیل تنها در عرض 14 ثانیه باز و بسته می‌شود و تنها 50 کیلوگرم به وزن خالص این اتومبیل که 1340 کیلوگرم است، اضافه می‌کند.

متور V8  4.5 لیتری این اتومبیل برنده‌ی سه جایزه‌ی بین‌المللی بهترین عملکرد موتور شده است و همان عملکرد را در این اتومبیل نیز از خود نشان می‌دهد. قدرت این موتور bhp596 و نیروی پیچشی آن معادل 540Nm است و به ازای هر کیلومتر 275 گرم دی‌اکسید‌کربن تولید می‌کند. در پیست‌،  در عرض 3 ثانیه، 0 تا 100 کیلومتر و در 9.5 ثانیه، 0 تا 200 کیلومتر را پٌر می‌کند. این اتومبیل در پیست Fiorano مسیری یک دقیقه‌ای را در عرض 23.5 ثانیه طی کرد.

اتاقک این عنکبوت جدید فراری برای مسابقات بسیار مناسب است؛ زیرا در مدل سفارشی آبی کربنی از مواد سبکی در صفحه کلیدهای در و تونل مرکزی استفاده شده است که تناسب چندانی با تزیینات زرد رنگ داخل اتومبیل ندارد. علاوه بر این، داشبورد بسیار کوچک این اتومبیل که به خوبی مسطح شده است، کاملاً با دنده‌های سبک اتومبیل‌های مسابقاتی همخوانی دارد.
اتومبیل 458 Speciale A فراری به تعداد 499 دستگاه تولید شده است و با توجه به قیمت فروش اتومبیل کوپ 458 به مبلغ حدوداً 250 هزار دلار، به نظر می‌رسد این اتومبیل گران‌ قیمت‌ترین مدل خط تولید 458 باشد.

 

پریا اقدامی
برگرفته از
Ferrari 458 Speciale A
لینک کوتاه

دیدگاه