غذاهای بیمارستان‌های جهان

نویسنده:

۰۱:۵۸:۵۰


احتمالاً بیمارستان آخرین جایی است که یک متخصص غذا در مسافرت خود به خارج از کشور، دوست دارد از غذاهایش بچشد.
با این حال، غذای بیمارستانی در ایالات متحده‌ی آمریکا ترکیبی معمولی از گوشت و نشاسته و کمی ادویه است. اما در گوشه کنار جهان، تنوع غذاهای بیمارستانی بسیار زیاد است.
طبق گفته‌ی یکی از سرآشپزان بیمارستان خصوصی Saint Clare’s Health Systems؛ حتی در داخل یک کشور نیز غذاهای یک بیمارستان با بیمارستانی دیگر تفاوت بسیاری دارد.
وی می‌گوید: « هند و چین مشابه یکدیگر هستند. بیمارستان‌های خصوصی این کشورها مانند هتل‌های 5 ستاره و لوکس هستند. مراقبت‌ها و خدمات این بیمارستان‌ها بسیار فراتر از بیمارستان‌های غربی است».

«با این حال، افرادی که توان مالی مناسبی ندارند، در نهایت مجبور می‌شوند به بیمارستان‌های دولتی مراجعه نمایند. هزینه‌های بیمارستان‌های دولتی بسیار معقول هستند. در نتیجه عکس‌هایی که مردم به صورت آنلاین ارسال می‌کنند، مانند عکس‌های Buzzfeed، احتمالاً نمونه‌ی مناسبی از غذاهای بیمارستانی کشور موردنظر نیست».

یکی از عکس‌هایی که توسط وبلاگی مجارستانی منتشر شده است، تاس کبابی به رنگ گچ نشان می‌دهد که در کلینیک زنان یک بیمارستان مجارستانی سرو می‌شود.
یک وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار آزاد غیردولتی می‌گوید که وی تنها بیمارستان‌ها را مسئول وضعیت نامناسب غذاها نمی‌داند؛ زیرا آن‌ها مجبورند به ازای غذای هر نفر در روز تنها 2.20 دلار هزینه نمایند.
اما در یک بیمارستان ژاپنی، به نظر می‌رسد بیماران از وضعیت بسیار بهتری برخوردار هستند.
یکی از کاربران ژاپنی سایت Flickr در مورد غذای ناهار خود این گونه می‌نویسد: « بشقابی از سبزیجات ژاپنی به همراه سوپی از گیاه دریایی و خمیر سویا در کنار سالاد خیار و کتانجک و سیب و خرمالو به عنوان دسر. همه‌ی غذاها بسیار خوشمزه بودند و به خوبی سرور شدند، به نظر من به عنوان یک غذای بیمارستانی بسیار جذاب بود».
در یکی از بیمارستان‌های ژاپن، بیماران هر روز غذای مورد علاقه‌ی خود را انتخاب می‌کنند. سپس یک متخصص تغذیه غذای مورد نظر را متناسب با رژیم غذایی بیماران آماده می‌کند.

گزارشات رسانه‌ها در زمینه‌ی تغذیه و محبوبیت برنامه‌های تلویزیونی آموزش غذا باعث شده که انتظارات آمریکایی‌ها از غذاهایی که می‌خورند، افزایش یابد.

یکی از مدیران بخش غذای یک بیمارستان در شیکاگو می‌گوید: «زمانی که مردم می‌خواهند در مورد تجربه‌ی خود از بیمارستان‌ها صحبت کنند،  نمی‌گویند که یک جراحی قلب را در بیمارستان انجام دادند و بهترین جراحی قلبشان را تجربه کرده‌اند. آنچه در مورد بیمارستان‌ها در خاطرشان می‌ماند، غذای آن بیمارستان است».

وی پیش‌بینی می‌کند که در دهه‌های آتی، بیمارستان‌ها کیفیت و ظاهر غذاهای خود را بهبود خواهند داد. به ویژه این که رسانه‌های اجتماعی این امکان را فراهم آورده‌اند که بیماران از امکانات موجود آگاه شوند.

پریا اقدامی
برگرفته از
غذاهای بیمارستان‌
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “غذاهای بیمارستان‌های جهان”
  1. خیلی جالب بود … تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم !
    از ایرانم بذارید شاید شاید شاید یه سر سوزن آقایان مدیر و رئیس خجالت بکشن !!