شاخ و برگ بیافزایید! – قسمت دوم

نویسنده:

۰۴:۵۰:۵۶

نگهداری چند درخت درون خانه، هر فضای دلگیری را هم باشکوه و شاداب می‌کند. این درختان استوایی پرورش بسیار آسانی دارند و با طراوت خود شما را هم بر سر ذوق می‌آورند!

۹- یوکا

آب و هوای گرم و خشک برای یوکا بسیار مناسب است! این گیاه بومی بیابان برای افراد فراموشکار بهترین انتخاب است و برگ‌هایی شمشیر مانند و سبز، و تنه‌ای ظریف و چوبی دارد که تا ارتفاع ۱٫۵ الی ۲٫۵ متری رشد می‌کند. یوکا رشد آرامی دارد پس اگر می‌خواهید از آن به عنوان درختچه استفاده کنید، بلند ترین یوکایی که در بازار پیدا کردید را تهیه کنید! این گیاه مکانی پر نور، و آبیاری درست بلافاصله بعد از خشک شدن سطح خاکش، می‌خواهد. یوکا را ۱ یا ۲ بار در سال کود دهی کنید تا سرحال باقی بماند.

۱۰- شفلرا

گاهی گیاه چتری هم خوانده می‌شود. این بوته بومی مناطق استوایی می‌تواند به شکل یک درخت هم آراسته شود. نگهداری بسیار آسانی دارد و نور زیاد را می‌پسندد و اندکی نور مستقیم را هم تحمل می‌کند. شفلرا برگ‌هایی خوش آب و رنگ، سبز درخشان یا رنگارنگ و پنجه مانند بر روی شاخه‌هایی قائم و راست تولید می‌کند. در ۲ نوع  کوتوله و نرمال قابل یافت است و در هر فضایی جا می‌شود! نوع نرمال شفلرا ۱٫۵ تا ۲ متر و نوع کوتوله آن کمتر از ۱ متر بلند می‌شود. ممکن است این گیاه در مکان ‌های تاریک شاخ و برگ بلند و ضعیفی تولید کند و برای پرپشت ماندن نیاز به هرس داشته باشد. هر چند وقت یک بار گیاه‌تان را بررسی کنید تا مطمئن شوید به آفاتی مانند کنه عنکبوتی، شپشک های آرد آلود یا سپرداران مبتلا نباشد.

۱۱- فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا با برگ های بزرگ و باشکوه سبز، برنز و یا رنگارنگ خود هر فضایی را شیک و خیره کننده می‌کند. این گیاهان دلربا نگهداری بسیار آسانی دارند و در صورتی که به آنها بی‌توجهی بکنید هم به خوبی به رشد خود ادامه می‌دهند! اگر به فیکوس تان نور زیاد و غیر مستقیم بدهید و آبیاری منظمی هم داشته باشد، سرانجام ۲ تا ۲٫۵ متر رشد می‌کند. بعد از مدتی ممکن است گیاه شروع به تنک شدن و تولید شاخ و برگ بلند و ضعیف بکند و برای تشویق به پر پشت شدن دوباره، نیاز به مقدار کمی هرس داشته باشد.

۱۲- کاج مطبق

این کاج مجلل گاها به عنوان درخت کریسمس استفاده می‌شود. این هرمی شکل زیبا گیاهی عالی برای نگهداری در خانه در تمام فصول است. کاج مطبق در محیط پر نور و خاک اندکی مرطوب بهترین رشد را دارد و برگ‌هایی نرم، سبز و سوزنی شکل بر شاخه هایی افقی تشکیل می‌دهد. این گیاه آرام رشد، در فضای خانه  ارتفاعی بین ۲ تا ۲٫۵ متر پیدا می‌کند و مقداری فضا هم برای رشد عرضی اش می‌خواهد. بعد از مدتی ممکن است شاخه‌های پایینی خشک شوند و بیافتند نگران نباشید این فرآیندی طبیعی به دلیل افزایش سن گیاه است.

۱۳- نخل کاریوتا (نخل دم ماهی)

شاخه‌های بلند و قوس دار پوشیده شده با برگ‌هایی مثلثی شکل، موجدار و سبز آبی! این ظاهر جذاب نخل کاریوتا دلیل محبوبیت زیاد آن است! این نخل زیبا انتخاب بسیار مناسبی برای مکان‌های پر نور مثل یک آشپزخانه روشن یا یک اتاق نشیمن است. مثل بقیه نخل‌ها، این نخل هم دوست دارد زمانی آبیاری شود که سطح خاکش خشک باشد اما چون گیاهی است قوی، اگر گاها آبیاری‌اش را فراموش کنید شکایتی نمی‌کند و همچنان شاداب می‌ماند. نخل کاریوتا ۲٫۵ تا ۳ متر بلند می‌شود، پس قبل از تهیه آن مطمئن شوید که ارتفاع سقف‌تان به اندازه کافی بلند است!

۱۴- راونیا ریولاریس

این گیاه استایل خوب و زیبایی را با هم و در یک پکیج به شما هدیه می‌دهد! راونیا شاخساری ظریف و قوسی شکل به رنگ سبز روشن تولید می‌کند. این گیاه چشم گیر مکان پر نور و خاک اندکی مرطوب را می‌پسندد. راونیا ریولاریس رطوبت را بسیار دوست دارد و همین مشخصه آن را به گیاهی عالی برای نگهداری در حمام تبدیل می‌کند. این نخل از بقیه نخل‌ها سریع تر رشد می‌کند و در نهایت ارتفاعی در حدود ۲ متر پیدا می‌کند.

۱۵- نخل راپیس

این نخل نور کمتری نسبت به بقیه نخل‌ها نیاز دارد و برگ‌هایی نازک به رنگ سبز تیره و شاخساری انگشت مانند دارد. چون گیاهی بسیار منعطف و پر تحمل است در هر فضایی از خانه قابل پرورش است. این نخل بیشتر در دفتر کار‌ها و فروشگاه‌ها نگهداری می‌شود و در زیر نور چراغ هم با شادی به رشد خود ادامه می‌دهد. نخل راپیس در نور غیر مستقیم بهترین رشد را دارد پس مکانی در جلوی پنجره شرقی یا شمالی بهترین مکان نگهداری آن است. این گیاه در فضاهای داخلی تنها ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی متر بلند می‌شود اما بعد از مدتی شروع به عریض شدن می‌کند پس ممکن است چند سال یک بار نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. برای آبیاری مجدد نخل راپیس، ابتدا خاک گلدان‌اش را را لمس کنید و اگر خاک خشک بود اقدام به  آبیاری مجدد نمایید.


شاخ و برگ بیافزایید! – قسمت اول


برگرفته از
bhg
لینک کوتاه

دیدگاه