دعوای حقوقی شرکت «مارول» و خانواده «جک کِربی» خالق «کاپیتان آمریکا» به پایان رسید

نویسنده:

۰۲:۵۳:۵۱


جک کربی که متولد سال 1917 شهر نیویورک است، برای شرکت مارول کار می کرد و همراه همکار خود استن لی، شخصیت های معروف و محبوب بسیاری برای داستان های مصور این شرکت به وجود آورد.

وراث کربی و شرکت ماروِل روز جمعه این اطلاعیه را منتشر کردند:
"مارول و خانواده کربی دوستانه مشکلات حقوقی خود را حل کرده اند و امیدوارند که بتوانند در کنار هم به هدف مشترکی که تقدیر از جک کربی-این شخصیت مهم و تأثیر گذار در تاریخ شرکت مارول- است، دست پیدا کنند."

جک کربی در سال 1994 بر اثر عارضه قلبی درگذشت. در سال های اخیر که کمپانی دیسنی با خرید شرکت مارول و تبدیل آن به یک شرکت چندین میلیارد دلاری و ساخت فیلم بر اساس شخصیت های این شرکت سود بسیاری را بدست آورده، خانواده جک کربی تلاش برای بدست آوردن حقوق کپی رایت و مالکیت شخصیت های ساخته کربی چون «چهار شگفت انگیز»، «آیرون من»، «هالک» و «موج سوار نقره ای» را آغاز کردند. شرکت هایی که علیه آنها شکایت شد شامل دیسنی/مارول، سونی، یونیورسال، کمپانی فاکس قرن بیستم و پارامونت پیکچرز بودند.
کربی حتی زمانی که زنده بود نیز با شرکت مارول و همکار خود استن لی نیز مشکلات فراوانی داشت.

این توافق تنها چند روز قبل از اینکه این پرونده در دادگاه عالی آمریکا بررسی شود اعلام شده است. جک کربی خالق تعداد بی شماری از شخصیت های مارول است، با این حال او در زمان فعالیت خود به عنوان یک "تصویرگر آزاد" برای این شرکت کار می کرد و بنابراین هیچ حق مالکیتی برای هیچ یک از این شخصیت ها نداشت.

پریا پورمند

برگرفته از
دعوای حقوقی
لینک کوتاه

دیدگاه