پیامک‌بازی خطرناک با عینک گوگل

نویسنده:

۰۴:۰۴:۵۸

شاید با خودتان فکر کنید که تایپ پیام بدون دخالت دست در عینک گوگل (Google Glass)، آن هم هنگام رانندگی، بسیار سریع‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. اما ظاهراً این طور نیست. تیمی از محققان در فلوریدای مرکزی 40 سوژه را مورد 20 آزمایش خود قرار دادند. در این آزمایش شرکت‌کنندگان می‌بایست خودروی شبیه‌سازی شده‌ای را می‌راندند و در همان حال نیز پاسخ یک معمای ریاضی را با استفاده از نوشتار صوتی در عینک گوگل ارسال می‌کردند.

محققان، به‌ویژه، مقدار سرعتی که رانندگان، با مشاهده یک سوژه اتفاقی در جلوی خود، پا روی ترمز می‌گذاشتند را ارزیابی کردند. نتیجه؟ به گفته رهبر این تیم، بن سایر، آنها تفاوت چندانی بین عینک گوگل و گوشی هوشمند نیافتند. افرادی که عینک گوگل را بر چشم داشتند به همان میزان دچار حواسپرتی می‌شدند.
افرادی که عینک می‌زنند رخدادها را زودتر از زمانی که با گوشی هوشمند خود کار می‌کنند تشخیص می‌دهند اما آنهایی که گوشی هوشمند در دست دارند در مواقعی که با خطر تصادف مواجه هستند دقت بیشتری دارند و بین ماشین خود و ماشین جلویی فاصله را رعایت می‌کنند.

سایر امیدوار است که این عینک بتواند فناوری را به ارمغان بیاورد که هم اطلاعات به راننده بدهد و هم حواس شما را در زمان رانندگی پرت نکند. فعلاً که بهتر است هنگام رانندگی بی‌خیال پیام‌های متنی شوید؛ مخصوصاً آنهایی که از شما می‌خواهند مسائل جبر و هندسه را حل کنید.

سعیده اکبری

برگرفته از
عینک گوگل
لینک کوتاه

دیدگاه