پیشگیری از افسردگی نوجوانان از طریق مشاوره

نویسنده:

۰۱:۱۵:۰۱

افسردگی در میان نوجوانان بسیار شایع شده است تا آنجا که 11 درصد این افراد تا سن 18 سالگی دچار افسردگی شدید می‌شوند و بسیاری دیگر نشانه‌های افسردگی را بروز می‌دهند. فشارهای اجتماعی و تحصیلی می‌تواند باعث بروز افسردگی شود. میزان مبتلایان به افسردگی در  دوران بلوغ  و در سن 16 سالگی به اوج خود می‌رسد.
یکی از استادان دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه تگزاس در شهر اوستن می‌گوید: زمانی که شرایط دشواری برای نوجوانان پیش می‌آید، آن‌ها فکر می‌کنند این شرایط سخت در آینده نیز ادامه خواهد یافت».

در دهه‌ی 80 محققان متوجه شدند که بسیاری از نوجوانان احساس می‌کنند خصوصیات شخصیتی و اجتماعی غیرقابل تغییر هستند و کسی که زمانی ناموفق بوده است، همیشه ناموفق خواهد بود.
اما اگر بتوانیم نوجوانان را قانع کنیم که شرایط بهتر خواهد شد، آیا نرخ بالای مبتلایان به افسردگی کاهش خواهد یافت؟ استاد دانشگاه تگزاس این موضوع را بررسی کرده است. نتایج تحقیق این استاد دانشگاه نشان می‌دهد که قانع کردن نوجوانان به بهبود شرایط در آینده، میزان مبتلایان به افسردگی را کاهش می‌دهد.
این تحقیق بر روی 600 دانش‌آموز مقطع نهم در دو گروه مجزا صورت گرفت. یک گروه در یک برنامه‌ی مشاوره‌ای شرکت داشتند که سعی داشت به آن‌ها بگوید شرایط و افراد قابل تغییر هستند. چند مقاله به نوجوانان این گروه نشان داده شد که یکی در مورد خاصیت انعطاف‌پذیری مغز و دیگری در مورد این بود که نه زورگویان و نه افراد ضعیف ذاتاً بد نیستند.
این استاد دانشگاه می‌گوید: « ما نمیخواستیم چیزی به نوجوانان بگوییم که باورپذیر نیست. ما تنها قصد داشتیم ذهنیت نوجوانان در مورد دنیایی پر از مشکلات را تغییر دهیم».
این نوجوانان همچنین توصیه‌های دانش‌آموزان بزرگتر را خواندند و مطمئن شدند که شرایط در دبیرستان بهتر خواهد بود.
9 ماه بعد، محققان تمام نوجوانانی که در این تحقیق شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. در گروهی که در برنامه‌ی مشاوره‌ای شرکت نداشتند، علائم افسردگی همچون احساس غم و اندوه و بی‌انگیزگی از 18 درصد به 25 درصد افزایش یافته بود. اما گروهی که در برنامه‌ی مشاوره شرکت کرده بودند هیچ افزایشی در علائم افسردگی از خود نشان ندادند؛ حتی نوجوانانی که مدعی زورگویی بودند.

مطمئناً این تحقیق، در مقیاس کوچکی صورت گرفته است و برنامه‌های مشاوره، افسردگی‌های مزمن را درمان نمی‌کند. این برنامه تنها به نوجوانانی کمک می‌کند که مستعد ابتلا به افسردگی هستند.
این تحقیق نشان می‌دهد که برنامه‌ی مشاوره بر روی مشکلات پرخاشگری و سلامت عمومی نیز مؤثر است. محققان دیگری نیز دریافتند که این برنامه‌ها باعث می‌شود که نوجوانان از نظر تحصیلات نیز، عملکرد بهتری داشته باشند.
یکی دیگر از محققان می‌گوید: «افسردگی، نوعی اختلال قابل بازگشت است. نوجوانانی که در در دوران بلوغ مدتی دچار افسردگی بوده‌اند، ممکن است به هنگام  بلوغ نیز دچار این بیماری شوند. در نتیجه مداخله‌ی سریع می‌تواند تأثیر بسیاری در آینده‌ی نوجوانان داشته باشد».

پریا اقدامی

برگرفته از
افسردگی
لینک کوتاه

دیدگاه