مزایده فیلم «گذرگاه خمیده» اثر شیرین نشاط

نویسنده:

۰۳:۲۶:۰۸

 

«گذرگاه خمیده» که در الصویره مراکش فیلمبرداری شده، روایت سه قسمتی از یک مراسم تشییع جنازه اسلامی است که در ابتدا به صورت جدا نشان داده شده و در آخر بهم می پیوندند. این اثر که موسیقی آن توسط فیلیپ گلس ساخته شده، اثری توهم آمیز بر روی مخاطب خود می گذارد. این فیلم یکی از کارهای شاخص نشاط و اولین اثر اوست که به مزایده گذاشته خواهد شد. ساتبی پیش بینی کرده است که این اثر که از کلکسیون « The Sender» گرفته شده، به مبلغی بین 200000 تا 300000 هزار دلار به فروش برسد.
فیلم گذرگاه-که تنها 6 نسخه اصلی از آن موجود است- هم اکنون در موزه گوگنهایم، موزه هنرهای مدرن در نیویورک و موزه هنر مدرن سان فرانسیکو نگهداری می شود. دو نسخه دیگر این فیلم در کلکسیون های شخصی موجود هستند. آیلین آگوپیان، یکی از مسئولین برگزاری حراج دوحه ساتبی این اثر را «فیلمی مهم و قانع کننده» توصیف کرده که حراج ساتبی به طور خاص به دنبال بدست آوردن آن و به مزایده گذاشتنش بوده است.

از آنجایی که ویدیو، بر خلاف آثار نقاشی و مجسمه سازی اثری ملموس و شیء نیست، حراج گذاشتن آن اتفاق نادری محسوب می شود. نسخه ای از فیلم « Cremaster 2» اثر متیو بارنی در سال 2007 در حراج ساتبی به مبلغ 571000 هزار دلار به فروش رسید، اما بیشتر معمول است که اشیای مرتبط با فیلم سازی به حراج گذاشته شوند تا خود فیلم ها.
خریدار این اثر هنری دی وی دی همراه با گواهی امضا شده ای برای مالکیت این اثر هنری به همراه یک کپی VHS دریافت خواهد کرد. به گفته آگوپیان، اخیراً مشتریان با نگاهی بازتر به حراج ها نگاه می کنند و حراج فیلم ها و ویدیو ها دیگر امر دور از انتظاری به نظر نمی رسد.

شیرین نشاط (زاده ۶ فروردین ۱۳۳۶ در قزوین)، هنرمند عکاس و فیلمساز ایرانی معاصر است. او برنده تندیس شیر نقره‌ای جشنواره فیلم ونیز به عنوان بهترین کارگردان به‌خاطر فیلم زنان بدون مردان است. شیرین نشاط هم اکنون در نیویورک زندگی می‌کند.

پریا پورمند

برگرفته از
گذرگاه خمیده
لینک کوتاه