فوت‌وفن پاک کردن لکه کره، روغن یا چربی از روی لباس‌های نخی

نویسنده:

۰۹:۳۴:۲۲

همان طور که از چشیدن طعم لذیذ کره آب‌شده بر روی شیرینی یا روی ذرت پخته غرق لذت می‌شوید، زمانی هم که قطره‌ای از این ماده خوشمزه روی لباس شما بچکد بسیار آشفته خواهید شد.

پاک کردن لکه کره از روی لباس مانند لکه‌های روغن یا انواع چربی کمی دشوار است. پاک کردن این نوع از لکه‌ها مستلزم کمی دقت بیشتر است. اگر لکه به تار و پود پارچه نفوذ کند، کار را مشکل‌تر می‌کند.

بهترین چاره یک عکس‌العمل سریع و همچنین استفاده از مواد مناسب و کاربردی است؛ به نحوی که لکه چنان سریع و کامل از بین برود طوری که انگار از ابتدا هیچ لکه‌ای وجود نداشته است.

موادی که برای پاک کردن لکه به آنها نیاز خواهید داشت:

  • مایع ظرفشویی برای از بین بردن چربی
  • پودر لباسشویی فاقد ماده سفیدکننده
  • پارچه تمیز
  • سرکه سفید

راهنمایی گام‌به‌گام تا لباسی بدون لکه

تا جایی که امکان دارد لکه کره را با استفاده از دستمال کاغذی از سطح لباس پاک کنید. اگر از زمان لکه شدن لباس مدتی گذشته و لکه بر روی سطح لباس خشک شده است، با کمک یک وسیله آشپزخانه پلاستیکی قسمت‌هایی از لکه که ماسیده یا سخت شده است را از روی پارچه بسایید.

سطح لک‌شده پارچه را زیر آب داغ نگه دارید تا جریان آب داغ تا حد امکان بخش دیگری از لکه را با خود از بین ببرد.

لباس را در حالی که قسمت لک شده آن به سمت بالا باشد پهن کنید.

مایع ظرفشویی پاک‌کننده چربی را سخاوتمندانه بر روی قسمت لک‌شده پارچه بریزید و با استفاده از یک پارچه تمیز  بر روی قسمت لک‌شده بکشید.

اجازه دهید محلول پاک کننده به مدت ١٠ تا ١۵ دقیقه بر روی قسمت لک شده باقی بماند.

لباس را درون ماشین لباسشویی قرار دهید و مقداری پودر لباسشویی فاقد ماده سفیدکننده درون مخزن آن بریزید. سپس با آبی که در حد مجاز آن لباس گرم باشد آبکشی کنید.

در زمان آب آبکشی لباس، یک فنجان سرکه سفید درون مخزن بریزید.

لباس را از ماشین لباسشویی خارج کنید و با دقت بررسی کنید که اثری از لکه باقی نمانده باشد. اگر لکه همچنان باقی مانده بود، پیش از آنکه لباس را درون خشک‌کن ماشین بیندازید همین مراحل را مجدداً تکرار کنید.

نکات و هشدارها

مواد پاک‌کننده شیمیایی قوی و ساینده ممکن است به بافت پارچه آسیب برساند. بنابراین، تا حد امکان از به کار بردن این مواد در شست‌وشو پرهیز کنید. اگر تصمیم دارید از سایر پاک‌کننده‌های تجاری استفاده کنید، پیش از مصرف، دستورالعمل روی بطری را با دقت بخوانید.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه