بازگشت جواهرات خیره‌کننده آرت‌دکو، به لطف سریال «دنتن‌ ابی»

نویسنده:

۰۱:۳۲:۴۵

 
با توجه به یکی از خانه‌های پیشرو حراج در بریتانیا، به لطف تاثیر سریال "دنتن‌ ابی" (Downton Abbey) و تبدیل شدن ستارگان این فیلم به آیکون‌های سبک‌دار قدیمی، جواهرات آرت‌دکو بار دیگر رواج پیدا کرده است. بونهام می‌گوید که رواج محبوبیت این درام در میان خریداران جواهر از دهه‌های بیست و سی و تقلید از سبک پوشش و جواهرات "بانو مری" (Lady Mary) در سریال دنتن ابی باعث شده است تا فروش این گونه جواهرات افزایش یابد.

موفقیت جهانی این سریال، بازارهای جدیدی را در جهان باز کرده است، به خصوص در شرق دور و آسیا که در آن جواهرات نادر از ارزش زیادی بهره می‌برند. در نتیجه، سرمایه‌گذاران و مجموعه‌داران به طور یکسان و فزاینده‌‌ای به دنبال هنر اصلی جواهرات آرت‌دکو ساخته شده توسط کارتیه، ون کلیف و آرپلز، بوچرون، شومه و بولگاری در میان باقی آثار هستند.
این برنامه در 21 سپتامبر برای یک سری جدید بازخواهد گشت و انتظار می‌رود منجر به ایجاد یک دوره تازه‌ برای الهام بخشیدن به جواهرات منحصر به فرد شود. علاقه در آرت‌دکو، همه چیز آن با جواهرات در ارتباط است و بانو مری و ادیت به طور مشخص از علاقه‌مندان این سبک می‌باشند. یک بینش فوق‌العاده وجود دارد که چگونه قطعات زیبا از دوران آرت‌دکو، که طی سال‌ها فرسوده به نظر می‌رسیدند را بار دیگر به دنیا نشان دهد.

جواهر تیارا که مری در این سریال از آن استفاده کرده بود، بیشترین طرفدار را به خود جذب کرده و پس از آن قسمت، موجی از علاقه‌مندان در میان خریداران و فروشندگان را مجذوب خود کرده است. از آن‌جا که اقلام محدودی از جواهرات این دوره وجود دارد، نمونه‌های خوبی از جواهرات آرت‌دکو به قیمت‌های بالا در حراجی‌ها به فروش می‌رسد. افزایش مداوم در قیمت‌ها در بیش از 10 تا 20 سال گذشته باعث شده است تا بسیاری از مجموعه‌داران آن‌ها نه تنها به عنوان یک آیتم پوشیدنی، بلکه به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت به آن نگاه کنند.
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
جواهرات
لینک کوتاه

دیدگاه