دریافت کارمزد از کارتخوان‌ها منتفی شد

نویسنده:

۰۶:۴۸:۰۴

دریافت کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان که قرار بود آبان ماه جاری اجرایی شود با واکنش‌های اخیر فروشندگان و بازاریان مواجه شد و ظاهرا تا اطلاع ثانونی اجرای این طرح از سوی بانک مرکزی منتفی شده است.

دولت در جلسه اخیر خود به بانک مرکزی دستور داد تمام جوانب موضوع اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان را بررسی کرده و پیشنهادات لازم درباره چگونگی و میزان اخذ کارمزد را به شورای پول و اعتبار منعکس و پس از تصویب آن در شورای مذکور، اقدام کند.

این درحالیست که بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرده بود از تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان از اول آبان ماه کارمزد می‌گیرد.

البته رقم دقیق کارمزد از دستگاه‌های پوز مشخص نشده بود و شنیده‌ها حاکی از تعیین کارمزد هر تراکنش 100 تا 150 تومان است. البته برخی منابع نیز این رقم را تا 120 تومان اعلام کرده‌اند. اما موضوع این مساله در روزهای گذشته به دغدغه فروشندگانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، تبدیل شد.

این موضوع جامعه بازار و اصناف را بر آن داشته تا در بیانیه‌ای رسمی، نگرانی‌ها و دغدغه‌هایشان را در رابطه با دریافت کارمزد ابراز کنند.

 اما گویا در شرایط فعلی اخذ هرگونه کارمزد از تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان به تعویق افتاده است و معلوم نیست بانک مرکزی آیا طرح مذکور را اجرایی خواهد کرد یا خیر.

براساس بنابر گزارش ایرنا، تصمیم هیات دولت که در جلسه شب گذشته اتخاذ شد، اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه های کارتخوان به تعویق افتاد.

 بانک مرکزی چندی پیش تصمیم گرفت تا از ابتدای آبان ماه سال جاری به ازای هر تراکنش در دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی مبلغی را از دارندگان این دستگاه‌ها کارمزد دریافت شود که این کارمزد از حساب بانکی آنها کسر خواهد شد.

براساس تصمیم هیات دولت، اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان فعلا اجرایی نخواهد شد تا در آینده در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

این درحالیست که اگر بانک مرکزی طرح دریافت کارمزد را اجرایی کند سالانه در حدود 500 میلیارد تومان از این محل درآمد حاصل خواهد کرد. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، در خرداد ماه امسال تعداد تراکنش‌های پایانه‌های فروش در سراسر کشور بیش از 429 میلیون مورد بوده است. از این تعداد، 294 میلیون تراکنش مربوط به خرید، 87 میلیون تراکنش مربوط به مانده‌گیری و حدود 47 میلیون تراکنش نیز پرداخت قبض و خرید شارژ بوده است.

اگر همین مقدار تراکنش در خرداد ماه را به کل سال تعمیم دهیم، در یک سال بیش از پنج میلیارد تراکنش از طریق دستگاه‌های پایانه فروش انجام می‌گیرد. بنابراین اگر بانک مرکزی از هر تراکنش رقمی معادل کارمزد مانده‌گیری از خودپردازدها (100 تا 150 تومان)دریافت کند، در سال حداقل بیش از 500 میلیارد تومان درآمد از این محل حاصل خواهد شد.

برگرفته از
کارمزد از کارتخوان‌
لینک کوتاه

دیدگاه