فوت‌وفن انتخاب یک آرایشگاه خوب و مناسب

نویسنده:

۰۸:۵۵:۳۱

همیشه پیدا کردن یک آرایشگاه خوب و مناسب آسان نیست. گاهی اوقات نزدیکترین آرایشگاه به شما جایی نیست که آن متخصص مویی که به دنبالش هستید را داشته باشد یا مکانی باشد که بتوانید با محیط و کارمندان آن ارتباط برقرار کنید. شاید سالنی که در منطقه جار و جنجال به پا کرده یا در حرفه خود سر و صدایی دارد اتفاقاً جایی باشد که بعد از مراجعه، شما را به کلی ناامید کند.

شما به مرکزی نیاز دارید که قبل از رسیدن به مقصود خود و برطرف کردن آنچه به دنبالش هستید بتوانید با محیط و همچنین افرادی که در آنجا مشغول به کار هستند، ارتباط برقرار کنید. انتخاب یک آرایشگاه مناسب نیاز به کمی زمان و پرس‌و‌جو دارد. این اطمینان خاطر را داشته باشید که وقت و دقتی که صرف این کار می‌کنید ارزش نتیجه آن را دارد. با توجه و پیروی از نکات زیر، در نهایت به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید.

ارزیابی های اولیه

مرحله اول: ابتدا تصمیم بگیرید به دنبال چه نوع آرایشگاهی هستید.

تصمیم بگیرید که آیا در پی آرایشگاهی هستید که اختصاص به کوتاهی مو دارد یا سالنی که تمام خدمات مربوط به مو و آرایش را ارائه می‌دهد. می‌توانید از توصیه و پیشنهادات دوستان و اطرافیانتان نیز در این رابطه کمک بگیرید.

مرحله دوم: از کتاب‌های راهنمای تلفن یا اطلاعات آنلاین استفاده نمایید.

آدرس آرایشگاه‌های مختلف را چک کنید. شاید در منطقه خود سالنی مناسب پیدا کنید. اگر بتوانید در منطقه نزدیک به خود آرایشگاه مناسبی پیدا کنید، یک امتیاز خواهد بود زیرا در این صورت برای هر بار مراجعه نیاز نیست وقت زیادی را در مسیر رسیدن به آنجا صرف کنید یا زمان رسیدن، خستگی و استرس راه را با خود به همراه داشته باشید. بنابراین، توجه به محل آرایشگاه انتخابی شما و در نظر گرفتن مسیر از نکات مهم است.

به فروشگاه‌های بزرگ و مراکز خرید نزدیک خود مراجعه نمایید و در مورد سالن‌های آرایش موجود در آن اطراف پرس‌و‌جو کنید.

تنها ظاهر سالن و احتمالاً تجملات و زیبایی‌های ظاهری محل را در نظر نگیرید. اگر می‌بینید جایی از نظر ظاهر در سطح بالایی است، تصور نکنید که آن محل الزاماً بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. شاید مراکزی از این قبیل با درک برتری خود نسبت به سایر مراکز، برخوردی نه چندان مناسب با مراجعان خود داشته باشند یا قیمت‌هایی نا معقول برای خدمات خود در نظر گرفته باشند. اما ممکن است سالنی که ظاهری قابل قبول دارد با برقراری ارتباطی مناسب یا حتی دوستانه با مراجعه‌کنندگان خود خدمات تخصصی‌تری با قیمت‌هایی معقول ارائه دهد.


مرحله سوم: از مسؤل پذیرش فهرست خدمات آرایشگاه را بخواهید.

به لیست خدمات و قیمت‌ها توجه نمایید و آنها را با مراکز دیگری که قبلاً مراجعه کرده‌اید مقایسه کنید. دقت کنید که قیمت‌ها معقول و در کل قابل قبول باشد زیرا در صورتی که آنجا را به عنوان آرایشگاه مورد نظر خود انتخاب کنید احتمالاً برای مدت‌های طولانی به آنجا مراجعه خواهید کرد. بنابراین، اگر قیمت‌ها به نظرتان معقول نبود، آنجا را از لیست خود حذف کنید.

در مورد خدمات ویژه‌ای که ممکن است به مشتریات خاص خود ارائه دهند سؤال کنید. به عنوان مثال، آرایشگاهی ممکن است برای مشتریان ثابت و همیشگی خود تخفیفات ویژه حتی گاهی کوتاهی مو یا آرایش رایگان در نظر بگیرد. بنابراین، با انتخاب آن سالن به عنوان آرایشگاه مورد نظر خود و متعاقباً مراجعه مرتب و دائمی به آن محل، از این امتیازات برخوردار خواهید شد.

مرحله چهارم: به نظافت و تمیزی سالن آرایشگاه توجه کنید.

به فضای سالن یک نگاه کلی داشته باشید. تمام محیط آرایشگاه، از جزئی‌ترین لوازم تا مهم‌ترین قسمت‌ها، الزاماً باید تمیز و پاکیزه باشد. به نحوه شست‌وشو و پاک کردن سینک سرشویی توجه کنید. دقت کنید برس‌ها و شانه‌ها به چه طریق تمیز یا ضدعفونی می‌شوند. به سطح میز و صندلی‌ها و نیز کفپوش سالن توجه کنید که به چه ترتیب جارو و تمیزکاری می‌شود. پاکیزگی و تمیزی پیش‌بند کارمندان را نیز از قلم نیندازید.


مرحله پنجم: ملاحظه کنید کارمندان آن مرکز تا چه حد پذیرای مراجعان هستند.

زمان ورود به سالن، باید شخصی در محل پذیرش باشد که از تازه واردها استقبال کند. اینکه زمان ورود، مسؤل پذیرش به گرمی از شما استقبال کند یا شخصی باشد که هم‌زمان با ورود شما یا حتی مدت کوتاهی پس از آن با آمدن نزد شما و جویا شدن علت مراجعه، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کار شما رسیدگی کند، مواردی است که بسیار اهمیت دارد. یا بر عکس، ممکن است مجبور باشید مدت زیادی را به انتظار بنشینید تا کسی وقت آزاد پیدا کند و علت مراجعه شما را جویا شود. اینها نکاتی هستند که در انتخاب یک آرایشگاه برای مراجعه دائمی، غیر قابل چشم پوشی نیست. زیرا با در نظر گرفتن نوع رفتار و برخوردهای اولیه، می‌توانید یک برداشت کلی از مجموع مرکز و پرسنل آن داشته باشید.

زمان ورود به آن محل تا چه حد احساس راحتی کرده‌اید؟ مطمئن باشید احساس شما از برخوردهای اولیه تأثیر زیادی در انتخاب کردن یا نکردن آن محل به عنوان آرایشگاه دائمی‌تان خواهد داشت.

مرحله ششم: نگاهی کلی به کارمندان داشته باشید.

کارمندان یک مرکز آرایشی و زیبایی باید به روشی مناسب و محترمانه خود را به مراجعان بشناسانند. علاوه بر شخصیت و نوع رفتار و برخورد، ظاهر و پوشش پرسنل نیز حائز اهمیت خواهد بود. اینکه کارکنان آرایشگاه را با یونیفورم‌های نامرتب یا پیش‌بندهای کثیف و نا هماهنگ مشاهده کنید، قطعاً در برداشت و تصمیم نهایی شما تأثیر خواهد داشت. کارمندان علاوه بر دارا بودن تخصص و سطح حرفه قابل قبول، باید با خوشرویی و رفتاری محترمانه با مراجعان برخورد کنند.


مرحله هفتم: نگاهی به محصولات آرایشی مورد استفاده داشته باشید.

یک سالن آرایش حرفه‌ای و متخصص باید از محصولات زیبایی و مراقبتی سطح بالا و حرفه‌ای استفاده کند نه محصولاتی که در هر داروخانه یا فروشگاه لوازم آرایشی قابل دسترسی هستند. دقت داشته باشید که محصولات به روز باشند. مسلماً کهنگی و خاک گرفتگی محصولات آرایشی از دید هیچ مراجعه‌کننده‌ای پنهان نخواهد ماند. علاوه بر این، به قیمت‌های محصولات نیز توجه کنید زیرا ممکن است بعداً نیاز به تهیه آنها داشته باشید. بنابراین، دقت کنید که قیمت محصولات در سطح استطاعت شما باشد.

مرحله هشتم: به کیفیت نتیجه کار سایر مراجعه‌کنندگان دقت کنید.

زمانی که کار مراجعه‌کننده دیگری به اتمام رسیده است، به کیفیت کار، میزان رضایت شخص و در کل ارزیابی نتیجه به دست آمده بپردازید. البته، به خاطر داشته باشید که کیفیت کار را تنها از روی ظاهر امر قضاوت نکنید زیرا توانایی همه افراد در مراقبت و رسیدگی به مو و در کل ظاهر خود یکسان نیست.

 

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه