اسپینوزاروس کوسه‌خوار و اشتباه فیلم ژوراسیک پارک

نویسنده:

۰۶:۵۹:۳۹

 

زمانی، یک دایناسور وجود داشته بود، بزرگتر از "تی رکس" (T. rex) که با کوسه‌ها شنا می‌کرد و آن‌ها را برای شام میل می‌کرد. روز پنج‌شنبه در مجله علوم US بیان شده بود که، اولین شواهد حاکی بر این‌که دایناسور درنده و گوشت‌خوار، اسپینوزاروس (Spinosaurus) برای زمین و آب، هر دو سازگار بوده، به دست آمده است.
تصویر ترکیبی غول پیکر از یک اردک و یک تمساح را تصور کنید که  95 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است؛ در کنار رودخانه‌ها گردش و چرخ می‌زده و با خوردن کوسه‌های ماقبل تاریخ، اره ماهی و ماهیان جشن می‌گرفته است.

این جانور 20 متری در پشت خود دمی در هوا، با برآمدگی به ارتفاع یک انسان متوسط دارد. به گفته متخصصان، پاهای پره شکل اسپینوزاروس دم دراز، به احتمال زیاد 50 فوت (15 متر) طول داشته و همین امر حرکت او را در آب سهولت می‌بخشید. اسپینوزاروس استخوان‌های متراکمی برای کمک در کنترل خاصیت شناوری در آب داشته، و یک پوزه بلند با سوراخ‌های بینی بالا نیز می‌توانست اجازه تنفس را برای او آسان کند.

نویسنده مقاله "نزار ابراهیم" (Nizar Ibrahim)، ​​دیرین‌شناس در دانشگاه شیکاگو می‌گوید "روی هم رفته، این ویژگی نشان می‌دهد که اسپینوزاروس اولین دایناسور است که مقدار قابل توجهی از زمان خود را در آب صرف می‌کرده است."
اما 'اشتباه' فیلم "ژوراسیک پارک III" ساخت سال 2001، در صحنه‌ای بود که در آن یک اسپینوزاروس به رکس تیرانوسور حمله می‌کند و گردن این گوشتخوار افسانه‌ای را گاز می‌گیرد. دانشمندان مدت‌‌ها قبل می‌دانستند که این اتفاق صحت ندارد. تی‌رکس در شمال امریکا حدود 30 میلیون سال بعد از ناپدید شدن اسپینوزاروس آمده بود، و استخوان‌های اسپینوزاروس تاکنون فقط در آفریقا کشف شده است.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
نمایشگاه اسپینوزاروس کوسه‌خوار
لینک کوتاه

دیدگاه