نگاهی دزدکی به ساختمان بنیاد لویی ویتون

نویسنده:

۰۱:۱۴:۲۷

 
به نظر می‌رسید که این لحظه هرگز نمی‌رسد، اما بعد از انتظار بسیار برای ساخت بنیاد لویی ویتون (Fondation Louis Vuitton)، در نهایت آماده شده است. این بنیاد در تاریخ 27 اکتبر، پس از مراسم افتتاحیه ویژه آخر هفته، درست همزمان با هنر پاریس FIAC، برای عموم مردم باز خواهد شد. برگزاری این افتتاحیه نقطه اوج رویای طولانی مدت مدیر عامل شرکت LVMH "برنارد آرنو" (Bernard Arnault) است. رویای او، قدمتی بیش از یک دهه در ساخت و همکاری نزدیک ستارکیتکت (starchitect: معمار و طراح با سابقه درخشان)، "فرانک گری" (Frank Gehry) دارد.
اولین گفتمان و برنامه‌ها در مورد پایه و اساس این بنا، و همکاری با گری در سال 2001 مورد بحث قرار گرفت، تا آن‌که ساخت و ساز ساختمان به طور رسمی در سال 2008 در بوا د بولونی (Bois de Boulogne) شروع به پی‌ریزی گردید.

این ساختمان به طور خالص، گری می‌باشد؛ مانند اثر او "گوگنهایم، بیلبائو" (Guggenheim Bilbao) که یک سمفونی از خطوط آلی و هواپیماهای فلزی که به ظاهر یک حشره نقره‌ای غول پیکر بود، می‌باشد. اما پایه و اساس این ساختمان نیز دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد است: تیتانیوم امضای گری در این‌جا با سطوح شیشه‌ای منحنی، با الهام از بادبان که در باد می‌وزد، مخلوط شده است.

از آن‌جایی که اتحاد بین آرنو و معمارش نزدیک می‌باشد، این مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه اختصاص داده شده به آثار گری نیز می‌باشد. بازدیدکنندگان هم‌چنین قادر به لذت بردن از چند اثر سمبلیک از مجموعه دائمی خواهند بود.

 


 

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
Fondation Louis Vuitton
لینک کوتاه

دیدگاه