دستگاهی پوشیدنی و کاملاً قابل انعطاف که مانند پوست دومتان خواهد بود و اطلاعات لازم را برایتان ضبط می‌کند

نویسنده:

۰۹:۵۱:۳۰

این دستگاه می‌تواند روزی جای مانیتورهای بزرگ بیمارستانی را بگیرد.

کمی به خلاص شدن از شر حس‌گرهای بزرگ بیمارستانی نزدیک‌تر شده‌ایم، چرا که دانشمندان توانسته‌اند دستگاه پوشیدنی بسیار نازکی که می‌تواند اطلاعات لازم را از طریق پوستتان دریافت کند ساخته‌اند. این دستگاه پوشیدنی که شبیه به خال‌کوبی طلا به نظر می‌رسد برای کنترل مداوم پزشکی مناسب است. این دستگاه آن‌قدر راحت است افراد پس از پوشیدنش ممکن است کاملاً آن را فراموش کنند.

اکثر رابط‌های پوستی شامل بخش الکترونیکی‌ای هستند که بر روی زیر لایه‌ای مثلاً از جنس پلاستیک جاسازی می‌شوند و پس از آن بر روی بدن چسبانده می‌شوند. مشکل از آنجا شروع می‌شود که پلاستیک غالباً سخت است و امکان حرکت کردن و عرق ریختن از می‌گیرد. در مقاله‌ای که امروز در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است، دانشمندان از ماده‌ای حلال در آب استفاده کرده‌اند که به واسطه آن قطعات الکترونیکی مستقیماً بر روی پوست باقی می‌مانند و برای پوشیدن و خم شدن مشکلی ایجاد نمی‌شود. بیست نفر آن را به مدت یک هفته بدون هیچ مشکلی بر روی پوست خود قرار دادند. هیچ‌گونه احساس خارشی به آن‌ها دست نداد و خود دستگاه دچار مشکلی یا شکستگی نشد.

همیشه اشتیاق بسیاری برای رابط‌های پوستی که برای کنترل از راه دور تلفن همراه یا تبدیل پوست به صفحه تاچ گوشی‌های هوشمند وجود داشته است. این موارد بسیار جذاب می‌باشند اما کنترل سلامتی در اولویت بالاتری قرار دارد. تقریباً هرگونه کنترل کننده پزشکی از اندازه‌گیری سیگنال‌های مغزی گرفته تا ضربان قلب، نیاز به قرار دادن الکترود بر روی پوست دارند. برای انجام این کار در آزمایشگاه‌ها مشکل خاصی وجود ندارد اما اگر لازم باشد این کار را به صورت مداوم در منزل انجام دهید، قطعاً دشواری‌های خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

این سیستم جدید از مشی ساخته شده با ماده‌ای به نام پلی وینیل الکل که در حال حاضر در لنزهای تماسی و غضروف‌های مصنوعی استفاده می‌شود، استفاده می‌کند. در مرحله اول دانشمندان از نیروی الکتریکی برای ایجاد خطوط بارداری از ماده استفاده کرده‌اند. به این کار الکترواسپینینگ گفته می‌شود. این خطوط جهت بهبود هدایت الکتریکی توسط طلا پوشیده شده‌اند. حال کل آن بر روی پوست قرار داده می‌شود و پس از آن مقداری آب بر روی آن اسپری می‌شود. با این کار پلی وینیل الکل از بین می‌رود اما خطوط طلا به قوت خود باقی می‌مانند. از آن‌ها می‌توان برای روشن کردن یک ال‌ای‌دی یا انتقال اطلاعات به لپ‌تاپ استفاده کرد.

این کار مزایای زیادی دارد اما نقطه ضعف راحت بودن این حس‌گرها، حساس بودنشان و احتمال پایدار نبود آن‌ها برای استفاده طولانی مدت است. پس با این که چیزی به دست آورده‌ایم اما مزایایی را نیز از دست داده‌ایم. اما قطعاً قرار گیری طلا بر روی پوست نسبت به کلاه‌های زشت و سیم‌های سنگین حس و حال بهتری خواهد داشت.


برگرفته از
theverge
لینک کوتاه