۴ ماده‌ غذایی که سیستم امنیتی بدن را مختل می‌کنند

نویسنده:

۰۱:۰۵:۲۴

چند هفته‌ای به آغاز فصل زمستان باقی مانده، اما فصل سرماخوردگی از همین الان شروع شده است. تب، گلو درد، بدن درد همگی نشانه‌های سرماخوردگی هستند. اما جالب است بدانید غذاهایی که می‌خوریم بر عکس‌العمل بدن در مقابل میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا تأثیر دارد. این تأثیر می‌تواند مثبت و یا منفی باشد. خبر خوب این است که شما می‌توانید با کنترل غذاهایی که می‌خورید، کنترل بدن خود را در دست بگیرید.
شکر
جامعه‌ی پزشکی شکر را دوست ندارند؛ زیرا ارزش غذایی آن صفر است و با تحلیل دندان‌ها و مغز رابطه‌ی مستقیم دارد. طبق گفته‌ی یکی از متخصصان؛ اگر میزان قند خون بالا باشد، توانایی سلول‌های سفید در مقابله با میکروب‌ها و کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها کاهش می‌یابد. وی توصیه می‌کند در فصل سرماخوردگی از خوردن غذاهای آماده و فرآوری شده مانند شکلات، شیرینی، نوشابه و … خودداری نمایید؛ زیرا شکر این مواد غذایی بسیار زیاد است. اما مواد غذایی که فیبر زیادی دارند مانند برنج قهوه‌ای، عدس و نخود میزان قند خون را ثابت نگه داشته و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.
گندم و نان سفید
کربن‌های ساده‌ای که در وعده‌های غذایی روزانه وجود دارد، باعث ایجاد سونامی شکر در بدن می شوند. غلات تصفیه شده‌ای که در نان وجود دارد، به هنگام هضم به سرعت به گلوکز تبدیل می شود. یکی از غذاهایی که می‌توانید برای وعده‌ی صبحانه بخورید و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، جو پوست کنده با موز، دارچین و کمی شیره‌ی بادام است که می‌تواند جایگزین صبحانه‌های قبلی شما شود.
غذاهای پرچرب
دلایل بسیاری وجود دارد که شما باید غذاهای سرخ کرده را از لیست غذاهای خود حذف کنید و این هم دلیلی دیگر؛ غذاهای پرچرب تأثیر منفی بر عکس‌العمل بدن به هنگام بیماری‌های عفونی دارند. محققان دریافتند که بیماری چاقی و غذاهای پرچرب مقاومت بدن میزبان را نسبت به بیماری‌های عفونی کاهش می‌دهند و مستعد برخی سرطان‌ها نیز هستند. محققان توصیه می‌کنند برخی از گوشت‌های حیوانی را که سرشار از چربی هستند با عدس، لوبیا و گیاهان پروتئینی جایگزین کنید.
لبنیات
بسیاری از محصولات لبنی مانند ماست‌های پاستوریزه میزان زیادی شکر دارند. همچنین ارتباط مستقیمی میان لبنیات و سلامت دستگاه تنفسی وجود دارد. پنیر، شیر، بستنی و محصولات لبنی دیگر گرفتگی شش‌ها را تشدید می‌کنند و باید از این محصولات اجتناب کنید. الزاماً نمی‌توان گفت شیر خلط ایجاد می‌کند، اما نوشیدن آن خلط را غلیظ‌تر کرده و گلو را بیشتر تحریک می‌کند.
 

پریا اقدامی
 

برگرفته از
سرماخوردگی
لینک کوتاه

دیدگاه