فوت‌وفن تمیز کردن وسایل چرمی – بخش دوم

نویسنده:

۱۰:۰۶:۴۷

برای تمیز کردن وسایل چرم خود باید دقت کافی به خرج دهید و از شیوه درست و مناسبی استفاده کنید تا زود از سکه نیفتند.

 ۱- همیشه وسیله چرم خود را تمیز نگه دارید. سعی کنید هفته‌ای یکبار وسیله چرمتان را با استفاده از یک پارچه مرطوب تمیز کنید. اگر این کار را مرتب انجام دهید، دیگر نیازی نیست برای تمیز کردن چرمتان وقت زیادی صرف کنید.

اگر چرم به طور مرتب و متناوب تمیز نشود، ممکن است در اثر نفوذ گرد و غبار به اعماق بافت آن، از داخل دچار ساییدگی شود و کیفیت خود را از دست بدهد.

۲- برای تمیز کردن چرم از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. ابتدا با دست گرد و غبار روی چرم را بگیرید. سپس با کمک پارچه نمدار این بار با دقت بیشتری وسیله چرمتان را تمیز کنید.

۳- از هیچ نوع صابون یا ماده پاک‌کننده‌ای استفاده نکنید. صابون یا دیگر پاک‌کننده‌ها به دلیل مواد شیمیایی که دارند موجب از بین رفتن چربی طبیعی موجود در جنس چرم می‌شوند. هر نوع پاک کننده شیمیایی باعث خشک شدن چرم، ترک خوردگی و در نهایت از دست رفتن کیفیت آن می‌شود.

۴- چرم را به آرامی خشک کنید. به عنوان مثال، اگر کت چرمی دارید و گاهی مجبور هستید زیر باران مسافتی را بروید، راه خشک کردن آن را یاد بگیرید تا مشکلی برای کت چرمتان پیش نیاید. به خاطر بسپارید که هیچ وقت کت چرم خود را نزدیک آتش یا هر وسیله گرمایشی و نه در زیر آفتاب خشک نکنید. روش خشک کردن چرم با روش‌های خشک کردن پارچه‌های کتان یا پشمی کاملاً تفاوت دارد. لباس چرم خیس‌شده یا نم‌دار باید در دمای اتاق و به آرامی خشک شود.

خشک کردن سریع چرم تغییراتی در بافت و ساختار آن ایجاد می‌کند که ممکن است باعث شکنندگی و ترک خوردن چرم شود.


ملاحظه کاری و رسیدگی‌های ویژه

نکته اول: پولیش زدن مرتب چرم یکی از نکات مهمی است که اگر قصد دارید برای دوام بیشتر وسیله چرمتان به شکلی خاص و ویژه به آن رسیدگی کنید، لازم است به خاطر بسپارید. برای این کار به یک دستمال خشک، یک قوطی واکس مخصوص چرم و یک فرچه کفش نیاز خواهید داشت. ابتدا، به اندازه تمام وسیله چرمی که دارید از مواد پولیش بردارید، سپس با کمک فرچه آن را در تمام نقاط پخش کنید. پس از آن با استفاده از پارچه خشک اضافی مواد را از سطح چرم پاک کنید. در آخر، بار دیگر فرچه را روی تمام نقاط چرم بکشید. این بار نیازی نیست از مواد پولیش بردارید؛ چربی موجود در فرچه برای برق انداختن چرم کافیست.

نکته دوم: سعی کنید چرم جیر را همیشه خشک نگه دارید. اگر وسیله‌ای از جنس چرم جیر دارید که خیس شده است، باید سعی کنید تا جایی که می‌توانید با استفاده از دستمال کاغذی رطوبت آن را بگیرید. مانند دیگر انواع چرم، برای خشک کردن وسیله خود به هیچ عنوان از وسایل گرمایشی استفاده نکنید.

اگر کلاه یا کفشی دارید که از جنس چرم جیر است، در صورتی که خیس شوند باید تا جای ممکن درون آن را با دستمال کاغذی پر کنید و صبر کنید تا رطوبت آن کاملاً گرفته و خشک شود. بهترین راه این است که با استفاده از قالب که سایز سر یا پای شما باشد درون وسیله خود را پر کنید که بعد از خشک شدن احتمالاً مچاله و فشرده نشود.نکته سوم: برای تمیز کردن چرم جیر از روش صیقل دادن استفاده کنید. به جای استفاده از آب برای از بین بردن پرز و کرک روی جیر، وسیله جیرتان را به کمک یک حوله تمیز کنید. برای از بین بردن پرز یا لکه‌های باقیمانده روی جیر می‌توانید از مداد پاک‌کن هم استفاده کنید.

اگر کفش‌هایی از جنس چرم جیر دارید، می‌توانید برای تمیز کردن آنها از برس‌های سیمی یا سوهان ناخن استفاده کنید.

نکته چهارم: بهترین راه استفاده از یک پاک‌کننده مخصوص جیر است. درصورتی که زمان تمیز کردن وسیله خود دقت و ظرافت کافی به خرج ندهید یا روش پاک کردن نامناسب باشد، وسیله شما به طرز جبران‌ناپذیری از بین خواهد رفت. بنابراین، اگر وسیله جیری که دارید ارزشمند است، بهتر است برای تمیز کردن آن پاک‌کننده‌های مخصوص جیر را تهیه و از آن استفاده کنید.

نکته پنجم: زمان استفاده نکردن از وسیله جیر، آن را در مکانی تاریک قرار دهید. اما ابتدا مطمئن شوید محل تاریکی که برای نگهداری وسیله تان در تظر گرفته اید، دارای رطوبت نباشد. زیرا در اینصورت مانند دیگر انواع چرم امکان تولید کپک وجود خواهد داشت و مسلماً از بین بردن کپک از روی جنس جیر به هیچ عنوان آسان نخواهد بود. بهترین حالت برای نگهداری از چرم جیر، به جای استفاده از کیسه پلاستیکی، قرار دادن آن درون روبالشی است.

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه