پروژه هایپرلوپ در کاخ سفید!

نویسنده:

۱۱:۵۶:۰۲

پروژه هایپرلوپ نیویورک به واشنگتن که توسط ایلان ماسک طراحی شده است به کاخ سفید کشیده شد.

بنیان‌گذار شرکت‌های Tesla و Boring می‌گوید که دولت حمایت خود از هایپرلوپ ساحل شرقی اعلام کرده است، اما این اتفاق به صورت کتبی اعلام نشده است.

ظاهراً ایلان ماسک در حال مذاکره با ترامپ در رابطه با پروژه حمل و نقل آینده نگرانه مورد علاقه خود است. اما زیاد هم برای پروژه هایپرلوپ ساحل شرقی آمریکا هیجان زده نشوید.

این سرمایه‌دار بزرگ روز پنجشنبه در توییتی اعلام کرد که شرکت تونل Boring او تأییدیه‌ای لفظی از دولت ترامپ برای پروژه هایپرلوپ خود را گرفته است. این پروژه امکان جابه‌جایی بسیار سریع را فراهم می‌کند به نحوی که ظرف مدت زمانی کمتر از نیم ساعت از نیویورک به واشنگتن رفت.

موفق به گرفتن تأییدیه‌ای شفاهی از دولت برای ساخت هایپرلوپ زیرزمینی نیویورک-فیلادلفیا-بالتیمور-واشنگتن برای شرکت Boring شدم. از نیویورک تا واشنگتن در ۲۹ دقیقه

— Elon Musk (@elonmusk) July 20, 2017

ماسک اطلاعات بیشتری در رابطه با این برنامه را توییت کرده است:

از مرکز شهر به مرکز شهر، و شامل دوازده یا تعداد بیشتری آسانسور برای ورود و خروج برای هر شهر

— Elon Musk (@elonmusk) July 20, 2017

انگار رویای افرادی که در واشنگتن کار می‌کنند و دوست دارند در بین ساختمان‌های بتونی منهتن زندگی کنند در حال تحقق یافتن است. سفری ۲۹ دقیقه‌ای نزدیک به سرعت صوت از مرکز جلال و شکوه به پایتخت ایالات متحده را تصور کنید.

دو ساعت پس از این توییت، ماسک کمی بیشتر روشن‌سازی کرد: هنوز برای دریافت تأییدیه رسمی باید کارهای زیادی انجام شود، اما من خوش‌بینم که همه چیز به سرعت پیش خواهد رفت.

— Elon Musk (@elonmusk) July 20, 2017

 از شخصی در سازمان حمل و نقل آمریکا در رابطه با صحبت ماسک با کاخ سفید پرسیده شد و او گفت:

ما تا به امروز صحبت‌های امیدبخشی داشتیم و پروژه‌های زیربنایی متحول کننده‌ای را انجام داده‌ایم و باورمان بر این است که غال با راهکارهای عالی از خلاقیت بخش خصوصی آمده‌اند.

متأسفانه باید به کسانی که چشم انتظار آینده‌ای که ماسک قول داده است هست بگویم که بخصوص در مواردی مانند ارتقاء حمل و نقل عمومی، این مرحله از کاری جایی است که خوش‌بینی‌ها در مردابی از بدبینی‌ها غرق می‌شوند قبل از این که بتوانند فرصت شکوفایی خود را پیدا کنند.

با وجود صحبت‌های حمایت‌گرانه‌ای که از سوی کاخ سفید صورت گرفته است، دولت تنها یک شخص نیست که بتواند  با صدایی واحد تأییدیه کلامی دهد. یک مسیر هایپرلوپ که در نیویورک، فیلادلفیا، بالتیمور و واشنگتن توقف داشته باشد قطعاً نیازمند تأییدیه‌های متعدد یا حداقل ده‏ها هماهنگی از سوی دولت و نمایندگان آن در سطح فدرال، ایالتی و حملی است.در حقیقت تنها برداشتی که می‌توان از توییت ماسک داشت سناریویی است که در آن دولت فدرال کلیه حقوق سطحی و زیر سطحی مرتبط با مسیر هایپرلوپ پیشنهاد شده را از مراجع بالا مطالبه خواهد کرد. این کار بسیار هزینه بر خواهد بود چرا که مطابق با قانون اساسی آمریکا افرادی که ملک آن‌ها در روند اجرایی این پروژه گرفته شود، باید مبلغی عادلانه را بابت غرامت دریافت کنند.

ماسک در گذشته توییت‌هایی در رابطه با مذاکراتی امیدبخش در خصوص تونل بلندپروازانه‌اش با مقامات دولتی  ارسال کرده است اما این اولین باری است که او مدعی گرفتن قراردادی خیر کتبی شده است.

بنابراین آیا شخصی در کاخ سفید یا جایی دیگر از دولت فدرال به ماسک این اطمینان را داده است که زمین‌های زیادی را در امتداد ساحل شرقی آمریکا برای ساخت پروژه هایپرلوپ مصادره خواهند کرد؟ شاید نباید خیلی امیدوار بود.

بسیاری از گزارشگران در توییت از ماسک درخواست کرده‌اند که بیانیه خود را تشریح کند. اما او پاسخی به هیچ یک از آن‌ها نداد و تنها اعلام کرد که قدردان پشتیبانی‌ها خواهد بود.

شخصی در شرکت Boring گفت:

شرکت Boring مذاکرات امیدبخش متعددی با مقامات محلی، ایالتی و فدرال داشته است. به‌جز برخی استثنائات، فیدبک آن‌ها بسیار مثبت بوده است و ما پشتیبانی‌های زبانی‌ای را از مقامات تصمیم گیرنده کلیدی برای برنامه‌های تونل‌زنی از جمله مسیر هایپرلوپ از نیویورک به واشنگتن دی‌سی دریافت کرده‌ایم. ما منتظر مذاکرات بعدی با شهرها و ایالت‌ها در خصوص این مسیر هستیم و ما انتظار تأییدیه‌ها رسمی لازم برای شروع کار در سال جاری را داریم.

تأییدیه‌های بسیاری لازم است و ماه‌های زیادی از سال جاری باقی نمانده است. اما  نظر ما این است که احتمالاً می‌توان شروع پروژه شکوهمندی را با حداقل تأییدیه‌ها لازم انتظار داشت.

چه کسی می‌داند، شاید ماسک و شرکت Boring بتوانند با سرعتی که روزی یک هایپرلوپ از نیویورک به واشنگتن خواهد رفت، از تمام خطوط قرمز رد شوند.

برگرفته از
cnet
لینک کوتاه