آزمایش داروهای بیماری ابولا در اوایل ماه نوامبر

نویسنده:

۱۰:۱۶:۰۵


متخصصین حوزه‌ی پزشکی، روند آزمایش داروها و واکسن‌های بیماری ابولا در غرب آفریقا را سرعت بخشیده‌اند و امیدوارند در عرض دو ماه آینده بتوانند این داروها را ارائه کنند. این مدت زمان، تا حدودی غیرواقعی است؛ زیرا معمولاً چندین سال زمان برای تست یک دارو مورد نیاز است. اما هدف، ارائه‌ هر چه سریع‌تر این دارو و به حداقل رساندن خطرات ناشی از داروها و واکسن‌هایی است که هنوز تأثیر آن‌ها به اثبات نرسیده است.
 
در حال حاضر چندین دارو برای درمان ابولا وجود دارد که هنوز تأثیر آن‌ها اثبات نشده است. اما محققان سال‌هاست تلاش می‌کنند تا واکسن‌هایی را تولید کنند که از بیماری ابولا پیشگیری کند و داروهایی را ارائه دهند که این بیماری را درمان می‌کند.
 یکی از پزشکان دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «این گونه داروها را می‌توان به هنگام همه‌گیر شدن بیماری مورد آزمایش قرار داد؛ زیرا تنها در این موقعیت است که بیمارهای مبتلا به ابولا وجود دارد».
وی سرپرست یکی از پروژه‌های شرکت Wellcome Trust بریتانیا است. این پزشک امیدوار است که تا آخر ماه نوامبر از نخستین بیماران داوطلب برای شرکت در این پروژه نام‌نویسی کنند. وی در این باره گفت: «این محدوده‌ زمانی نسبت به استانداردهای آزمایشات کلینیکی بسیار بلندپروازانه است، اما فکر می‌کنم این باید هدف ما باشد».
طبق این برنامه، این داروها خارج از کلینیک‌های درمانی ابولا که در غرب آفریقا و توسط پزشکان بدون مرز ایجاد شده، مورد آزمایش و بررسی قرار خواهد گرفت.
به طور خلاصه داروهای احتمالی عبارتند از ZMapp که طی این همه‌گیری بر روی شمار کمی از بیماران تست شده است و یک داروی آزمایشی که توسط شرکتی به نام Tekmira ساخته شده و بر روی یکی از کارکنان حوزه پزشکی که به ابولا مبتلا شده  و در ایالت نبراسکا تحت درمان قرار گرفته بود، تست شده است.
نام یکی دیگر از داروهای احتمالی AVI-7537 است که توسط Sarepta Therapeutics در شهر کمبریج ساخته شده است. این شرکت در سال 2010 و طبق قراردی که با ارتش آمریکا داشت، تولید این دارو را آغاز کرد.
یکی از پزشکان این شرکت می‌گوید: «به دلیل محدودیت بودجه در آمریکا، تحقیقات بر روی بیماری ابولا در اواخر سال 2012 متوقف شد».
آزمایشات اولیه نشان دادند که این دارو مطمئن است و مشکلی ندارد. این دارو بر روی تعداد کمی بیمار تست شد و بر روی میمون‌های مبتلا به ابولا مؤثر بود.
وی اظهار داشت برای 25 بیمار مبتلا به ابولا و یک دوره‌ی درمان کامل برای هرکدام، به میزان کافی دارو وجود دارد. این میزان برای شروع آزمایشات در غرب آفریقا کافی است. اگر نتایج این آزمایشات مثبت باشد، این شرکت مواد لازم برای تولید 100 الی 150 دوز دارو را دارد. اما این میزان هم کافی نیست.
شرکت GlasoSmithKline یک واکسن برای پیشگیری از بیماری ابولا تولید کرده است. این شرکت قصد دارد تا آخر سال، هزاران نمونه از این واکسن را تولید و عرضه کند.
اگر تأثیر واکسن مثبت باشد، این شرکت آن را به کادر پزشکی غرب آفریقا ارائه خواهد داد؛ زیرا این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
یکی از پزشکان دانشگاه آکسفورد معتقد است که اقداماتی نظیر شناسایی و قرنطینه بیماران مبتلا به ابولا، بیشترین تأثیر را بر روی کنترل این بیماری مسری دارد. اما روش‌های دیگری همچون واکسن و دارو به این امر کمک می‌کنند و باید به دنبال این روش‌ها نیز باشیم؛ زیرا این بیماری یک بحران بزرگ انسانی محسوب می‌شود.

 پریا اقدامی
 

برگرفته از
بیماری ابولا
لینک کوتاه

دیدگاه