تور صحرایی هند در بیابان تار؛ تجربه داغ ماجراجویی با شترسواری و صحرانوردی

نویسنده:

۰۷:۵۸:۵۶

صحرای تار که مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هزار کیلومترمربع در شمال غربی هند و جنوب شرقی پاکستان را در بر گرفته است منطقه‌ای مملو از تپه‌های شنی و زمین‌های خاردار است که روستاهای رنگی و کوچک و نیز قلعه‌های ماسه‌سنگی در آن از زمین سر بر آورده است.

بیشتر بیایان در قسمت ایالت هندی راجستان قرار گرفته است که شما به سادگی می‌توانید از مرکز بین‌المللی سفر در دهلی به وسیله خودرو، اتوبوس یا قطار به آنجا برسید.  چه بخواهید شترسواری را تجربه کنید یا از گردش با یک قطار لوکس لذت ببرید، از یک نیم‌روز یا چند هفته را می‌توانید به بیابان‌گردی در هند اختصاص دهید. شما می‌توانید توری را انتخاب کنید که بیشتر با شرایط شما و برنامه سفرتان متناسب باشد.


سفرهای روزانه

می‌توانید درست بعد از رسیدن به هند از طریق اپراتورها و برگزارکننده‌های تور در شهرهای جایسالمر، جادپور و بیکانر یک تور یک‌روزه با راهنما در بیابان تار رزرو کنید. رانندگی کوتاه‌مدت با خودروی جیپ شما را از هیاهوی شهر به دل آرام بیابان می‌برد؛ جایی که می‌توانید بالاخره بر شتر خود سوار شوید و از تپه‌های شنی بالا و پایین بروید.بسیاری از اپراتورها تورهای نیم‌روزه ارائه می‌دهند که تا غروب آفتاب طول می‌کشد. سفرهای کامل یک‌روزه هم برگزار می‌شود که شامل ناهار، بازدید از روستاها و برنامه‌های فرهنگی است. سفرهای چندروزه نیز بر حسب علاقه شما قابل برنامه‌ریزی است که در این سفرها بازدید از حیات وحش و تماشای پرندگان نیز در نظر گرفته می‌شود.


سافاری‌های شبانه سوار بر شتر

شما می‌توانید تورهای دو روزه، سه روزه و بیشتر از آن هم برای شترسواری همراه با راهنما ترتیب دهید و شب‌ها زیر آسمان پرستاره و به دور از چراغ‌های پرتلالؤ شهرهای کوچک و بزرگ بخوابید. از مضرات تشعشعات خورشید هم می‌توانید با کرم ضدآفتاب، کلاه آفتاب‌گیر لبه‌دار، لباس نازک و سبک به رنگ‌های روشن و مقدار بسیار زیادی آب دور بمانید. حتماً با برگزارکننده تور چک کنید که به تعداد کافی پتو همراه داشته باشد زیرا شب‌هنگام در بیابان، درست بعد از غروب آفتاب، افت شدید دما را تجربه خواهید کرد.


گردش با قطار

اگر کوهان شتر شما را آزار می‌دهد و دوست ندارید سوار بر پشت قوس‌دار شتر بیابان‌گردی کنید، شاید نشستن در یک قطار لوکس همانی باشد که دوست دارید. قطارهای لوکس هند دو قطار هستند که از بیابان تار عبور می‌کنند: قطارهای Palace on Wheels و قطار Maharajas’ Express که هر دو سفر خود را از دهلی آغاز می‌کنند و در جایپور، جادپور و بیکانر ایستگاه دارند. این قطارها کابین‌های اختصاصی، واگن‌های مجهز به رستوران، تهویه مطبوع هوا و حتی وای-فای دارند که تجربه بیابان‌گردی را برای شما صدچندان می‌کند و دیگر لازم نیست روزهای طولانی را زیر نور خورشید داغ سپری کنید. با این حال، این سطح از لوکس بودن و تجمل قیمت خیلی بیشتری نسبت به تورهای بیابانی سازمان‌دهی شده خواهد داشت.


زمان سفر

آب و هواست که تعیین می‌کند شما چه زمانی به مسافرت بروید و در بیابان تار اردو بزنید. بهار و تابستان ممکن است هوا خیلی گرم باشد و در ماه‌های آوریل تا ژوئن دمای هوا شاید به ۴۵ درجه سانتی‌گراد و بیشتر هم برسد. باران‌های موسمی تابستان نیز بیشتر این کشور را از ماه ژوئن تا سپتامبر در برمی‌گیرد که البته باران زیادی در بیابان تار نمی‌بارد اما برنامه‌ریزی سفر به دهلی و مناطق دیگر راجستان تحت تأثیر باران‌های سنگین قرار خواهد گرفت. بهتر است برنامه سفر خود را از ماه اکتبر تا مارس تنظیم کنید اما حواستان باشد که با وجود خوب بودن هوا در روز ممکن است شب‌های زمستانی و پاییزی در حد انجماد سرد باشند.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه