شناسایی اولین بیمار مبتلا به ابولا در خاک آمریکا

نویسنده:

۱۱:۵۶:۱۹

طبق گفته این سازمان، نتیجه‌ آزمایش یک مرد برای ویروس ابولا در شهر دالاس مثبت بوده است. این مرد در تاریخ 20 سپتامبر از کشور لیبریا به آمریکا آمده است. وی به هنگام پرواز بیمار نبوده و پس از فرود نیز هیچ نشانه‌ای از این بیماری نداشته است.
اولین نشانه‌های بیماری این مرد روز 24 سپتامبر آشکار گردید و روز جمعه یعنی دو روز بعد وی به پزشک مراجعه کرد. روز شنبه وی در بیمارستان Texas Health Presbyterian در شهر دالاس مورد قرنطینه قرار گرفت.
اخیراً مسئولین سعی دارند تا افرادی را که تماس نزدیک با این مرد داشته‌اند، شناسایی کنند. این ویروس تنها از طریق مایعات بدن قابل انتشار است و تا زمانی که علائم بیماری ظاهر نشده، مسری نیست.

تعداد کمی از اطرافیان این مرد ممکن است به این ویروس مبتلا شده باشند؛ از جمله چند عضو خانواده و چند نفر از اجتماع.
احتمالاً این مرد ویروس ابولا را طی این چهار روزی که بیمار بوده، اما قرنطینه نشده است، به دیگران انتقال داده باشد. اما مسافرانی که با این مرد در هواپیما بوده‌اند، در معرض خطر قرار نگرفته‌اند.
طبق گفته‌ی رئیس سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا؛ این سازمان خود را برای مبتلایان این بیماری در آمریکا آماده کرده است. وی خاطرنشان کرد این سازمان با همکاری سازمان بهداشت و درمان در گذشته نیز با چنین ویروس‌هایی به خوبی مقابله کرده است.
وی گفت: «من مطمئنم که این بیمار مبتلا به ابولا را به خوبی کنترل خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت این ویروس در کشور گسترش پیدا کند».
این نخستین باری نیست که بیماران مبتلا به ابولا در آمریکا مداوا می‌شوند. طی چند ماه اخیر چندین نفر از کادر پزشکی که در غرب آفریقا کار می‌کردند، مبتلا به این بیماری شده و جهت درمان به آمریکا بازگردانده شده‌اند. اما این نخستین فرد مبتلا به ابولا است که در آمریکا مورد شناسایی قرار گرفته است. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها قرار است تیمی را برای کمک به کادر پزشکی محلی دالاس به این شهر اعزام کند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که بیماری مسری ابولا همچنان در غرب آفریقا در حال گسترش است. تا روز سه‌شنبه، بیش از 6500 نفر در کشورهای لیبریا، سیرالئون و گینه به این بیماری مبتلا شده‌اند و بیش از 3000 نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.
متخصصین بیماری‌های مسری پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالاً چندین بیمار مبتلا به ابولا در آمریکا مشاهده خواهد شد. در نتیجه بیمارستان‌های سراسر آمریکا برای شناسایی و درمان این بیماران آماده هستند.
 
پریا اقدامی
 

برگرفته از
بیماری ابولا
لینک کوتاه

دیدگاه