یک گام دیگر به سوی تلفنهای هوشمند با زوم قدرتمند اما باریک

نویسنده:

۱۱:۰۲:۰۴

حتما برای شما هم پیش آمده هنگام عکاسی با موبایل، از امکان زوم دیجیتال بسیار محدود آن ناامید شده باشید و آرزو کنید کاش به اندازه کافی به سوژه نزدیک بودید. DynaOptics سعی دارد با استفاده از سخت‌افزار تازه‌ای بر اساس طراحی لنز نامتقارن، دوربین موبایلها را به زوم اپتیکال بهتری مجهز نماید.
این سیستم کاملا فشرده و جمع‌و‌جور است و تمام حرکات آن تنها درون خود ماژول لنز صورت می‌گیرند. لذا دیگر نیازی به لنزهای بیرون زده از پشت اسمارت‌فون یا طراحی موبایل‌های ضخیم برای پوشاندن ماژولهای بزرگ لنز نیست.

 
همان‌طور که در عکس بالا می‌بینید، لنزهای زوم مکانیکی معمولی با حرکت قطعات‌شان به جلو و عقب در طول یک محور عمل می‌کنند که نتیجه آن بیرون امدن لنز است. اما مدل حرکتی لنزهای DynaOptics این‌گونه است که قطعات متحرک به صورت نامتقارن به بالا و پایین حرکت کرده، یا به چپ و راست می‌روند. لذا بدون بیرون آمدن لنز پرسپکتیو تصویر تغییر کرده و زوم انجام می‌شود.
این شرکت نمونه‌های اولیه طراحی لنزش را هفته گذشته در یک کنفرانس رونمایی کرد و تا اوایل سال آینده میلادی نمونه‌های مهندسی آن را برای کارخانه‌های تولیدکننده اسمارت‌فون ارسال خواهد نمود. DynaOptics امیدوار است تا پایان ۲۰۱۵ تولید انبوه این محصول آغاز شود.

 

اسمارت‌فون‌های فعلی که با ترکیب لنزهای زوم اپتیکال عرضه شده‌اند (همچون گلکسی K زوم) از طراحی میان‌محصولی موبایل و دوربین بهره می‌برند که هنوز نیازمند حرکت فیزیکی رو به جلو لنز است. در این موبایل‌ها همانند دوربین‌های عکاسی معمولی با زوم  کردن سوژه‌ها نزدیکتر دیده می‌شوند، البته برای این کار نیاز است که حرکت جلو‌و‌عقب لنز انجام شود. نتیجه این حرکات، ضخامت بسیار بیشتر اسمارت‌فونها از موبایلهای هوشمند معمولی است.

 

پیش از این هم کارخانه‌های موبایل ساز تلاشهایی را برای فائق آمدن بر محدودیت‌های زوم فیزیکی (اپتیکال) انجام داده‌اند و سعی کرده اند با افزایش چشمگیر رزولوشن تصویر و کیفیت سنسور، نبود لنزهای قدرتمند را جبران کنند. موبایلهایی چون نوکیا لومیا ۱۰۲۰ از سنسور ۴۱ مگاپیکسلی بهره گرفته‌اند و اینگونه به کاربر امکان می‌دهند با بریدن بخش‌های مورد نظر تصویر، بدون از دست دادن کیفیت حالتی شبیه زوم را تجربه کند. 
 
Oppo Find 7 نیز رویکردی تقریبا مشابه را در پیش گرفته است. این دوربین در یک لحظه ۴ عکس مجزا از صحنه موردنظر را ثبت می‌کند و با ترکیب آنها یک تصویر ۵۰ مگاپیکسلی در اختیار کاربر می‌گذارد. البته نتیجه نهایی چندان جذاب و تاثیر‌گذار نیست.
 
از سوی دیگر هنوز اطلاعات تکنیکی یا زمان‌بندی خاصی درباره تکنولوژی شرکت DynaOptics در دست نیست. اما این شرکت چندی قبل در وبلاگ خود اعلام کرده بود تکنولوژی تازه برای ورود به بازار، زمان ۱۸ تا ۲۴ ماهه‌ای نیاز دارد.
عباس واحدی
برگرفته از
زوم اپتیکال
لینک کوتاه

دیدگاه