فروش «زنبور نقره» گنج مصریان توسط انجمن باستان‌شناسی سنت لوئیس

نویسنده:

۰۴:۰۴:۴۷

 

مدیریت ملی موسسه آمریکایی "عمیق‌ترین دغدغه" خود را مبنی بر فروش "گنج" باستانی مصر که برای تاریخ 2 اکتبر توسط سنت لوئیس برنامه ریزی شده، ابراز نموده است؛ و برای جامعه باستان شناسی (AIA) اظهار نگرانی کرده است.

AIA می‌گوید که قبل از گردآوری آثار و این برنامه‌ریزی حراج، رایزنی‌های مربوط با آن‌ها صورت نگرفته است و تمام برآورد حاصل از آن (120000 تا 80000 پوند) به حراج بونهامز (Bonhams) در لندن سپرده شده است. "آن بنبو" (Ann Benbow) مدیر اجرایی AIA، در یک ایمیل به آرت‌نیوزپیپر می‌گوید "ما به شدت مخالف پیشنهاد فروش هستیم. اگر این حراج پیش ‌رود و برگزار شود، به طور حتم شهرت بلند مدت AIA را لکه‌دار می‌کند، AIA موضع قوی و محکمی در برابر فروش آثار باستانی دارد. مصنوعات باستان شناسی باید مراقبت شوند و برای اهداف آموزشی در دسترس همگان قرار داده شوند، نه این‌که برای حراج گذاشته شوند!" بنبو اضافه می‌کند که AIA "به طور رسمی از جامعه سنت لوئیس خواسته است تا فروش را برگزار نکنند و منتظر پاسخ خود از طرف AIA بمانند."

بونهامز این آثار باستانی را به عنوان "شاهکارهای هنر مصر باستان" توصیف می‌کند و قدمت آن‌ها را 1897 -1878 قبل از میلاد بیان می‌کند. آثار باستانی مصر در 1913 در یک آرامگاه در "Harageh" یافت شدند. انجمن سنت لوئیس در همان سال در ازای ارائه بودجه برای حفاری، آثار را به دست آورد.

این مجموعه شامل یک زنبور منحصر به فرد، از جنس نقره و منبت‌کاری شده با سنگ‌های نیمه قیمتی می‌باشد؛ از دیگر اقلام مجموعه چهارده صدف دریایی سوار شده بر نقره، پنج شی ساخته شده از سنگ تراورتن و ده قطعه جواهرات نقره می‌باشند.
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
زنبور نقره
لینک کوتاه

دیدگاه