سهم ۳/۲۱ دلاری مایکروسافت از فروش هر دستگاه اندرویدی سامسونگ!

نویسنده:

۱۱:۲۶:۰۲

اگر چه همه  می‌دانند مایکروسافت از هر شرکت تولید کننده ابزار مجهز به سیستم عامل موبایل گوگل بابت هر دستگاه مبلغی را به عنوان حق مالکیت پتنت‌ها دریافت می‌کند، اما تا کنون میزان این دریافتها کاملا سری و نامشخص بوده است. 

 

اما به لطف اطلاعات تازه‌ای که در پرونده حقوقی جدید سامسونگ و مایکروسافت منتشر شده، اکنون می‌دانیم سامسونگ تنها در سال ۲۰۱۳ بیش از یک میلیارد دلار بابت حق الامتیاز به مایکروسافت پرداخت کرده ‌است. با این داده‌ها و توجه به آمار تولیدی سال گذشته سامسونگ می‌توان تخمین نه چندادن دقیقی از مبلغ پرداختی سامسونگ بابت هر دستگاه اندرویدی را به دست آورد.
با نگاهی به موافقتنامه میان مایکروسافت و سامسونگ در می‌یابیم که سامسونگ موظف به پرداخت این مبلغ برای هر تبلت و اسمارت‌فون تولیدی با سیستم عامل اندروید است. از سوی دیگر گزارش سال ۲۰۱۳ موسسه گارتنر نشان می‌دهد سامسونگ نزدیک به ۲۹۹،۷۹۵،۰۰۰ اسمارت فون و ۳۷،۴۱۱،۹۲۱ تبلت در این سال فروخته است.
 
البته باید توجه داشت که تعداد اسمارت فون فروخته شده، شامل تمامی دستگاه های مجهز به اندروید، ویندوز فون و سیستم عامل خود سامسونگ (Tizen) می‌شوند. با نگاهی دقیق‌تر به گزارش گارتنر درمی‌یابیم که تقریبا ۹۶ درصد اسمارت‌فونهای تولیدی سامسونگ در این سال، دستگاه‌های اندرویدی بوده‌اند.

 

با این حساب، در نهایت تعداد اسمارت فونهای اندرویدی فروخته شده توسط سامسونگ به ۲۸۷،۸۰۳،۲۰۰ دستگاه می‌رسد و با محاسبه ای شبیه پاراگراف قبلی، تعداد تبلتهای اندرویدی این شرکت در سال ۲۰۱۳ به ۳۶،۶۲۶،۲۷۱ عدد خواهد رسید. حال با تقسیم ۱.۰۴۲ میلیارد دلار پرداختی سامسونگ به مایکروسافت، بین دستگاه‌های اندرویدی این شرکت در می‌یابیم که سهم مایکروسافت از هر دستگاه اندرویدی تولید سامسونگ نزدیک به ۳.۲۱ دلار است.

 

البته باید گفت که تمام این اعداد و ارقام تخمینی نادقیق هستند و مایکروسافت هم هیچگاه تمایلی به فاش کردن راز توافقنامه‌های خود با تولیدکنندگان اندرویدی نداشته است.

 

عباس واحدی
برگرفته از
سهم مایکروسافت از سامسونگ!
لینک کوتاه