خانه را سبز کنیم!

نویسنده:

۰۸:۲۷:۲۱

گیاهان مانند بچه‌ها یا حیوانات خانگی هستند، زندگی را تازه می‌کنند! اما آسان ترین گیاهانی که می‌توان در خانه پرورش داد کدام‌ها هستند؟!

۱- برگ قاشقی

این گیاه در واقع از خانواده پپرومیا‌ها ست. گیاه برگ قاشقی گونه‌های مختلفی دارد که به خاطر برگ‌های چرمین و براق خود بسیار محبوب هستند. در بعضی گونه‌های این گیاه برگ‌ها با حاشیه قرمزی زینت داده شده‌اند که در ترکیب با رنگ سبز براق‌شان بی‌نظیر است!

برگ قاشقی نور متوسط تا کم را دوست دارد پس به هیچ و جه آن را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید. اجازه دهید سطح خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری مجدد را انجام دهید.

توجه داشته باشید که این گیاه اندکی سمی است. آن را از دسترس کودک یا حیوان خانگی‌تان دور نگه دارید.

۲- گیاه موچسب

این گیاه هم واریته های مختلفی دارد. گیاه موچسب به راحتی از هر تکیه گاهی بالا می‌رود و گیاهی است رونده. با هدایت درست شاخسار گیاه می‌توانید دکور فوق العاده‌ای در خانه درست کنید. برگ‌های سبز براق آن زیبایی دو چندانی به فضا می‌بخشند. هم چنین می‌توانید از آن در سبدهای آویز استفاده کنید!

این گیاه نور متوسط و خاک اندکی مرطوب را می پسندد اما مراقب باشید با آبیاری بیش از حد آن را از بین نبرید.

۳- دیفن باخیا

دیفن باخیا نام مشترک چند گونه مختلف گیاه است که رابطه خویشاوندی تقریبا نزدیکی با هم دارند پس اگر چند گیاه با ظاهر متفاوت را به این اسم در بازار دیدید تعجب نکنید!

همه این گیاهان ساقه‌ای شبیه نی شکر و برگ‌هایی شاداب و بزرگ تولید می‌کنند. دیفن باخیا می‌تواند تا ۲ متر هم رشد کند و به صورت یک درخت در بیاید! در بسیاری از واریته‌های این گیاه برگ‌ها به رنگ سبز و سفید هستند و ترکیب چشم نوازی به وجود می‌آورند.

مواظب باشید! تمامی قسمت‌های این گیاه سمی است و در صورت جویده شدن توسط کودکان یا حیوانات باعث التهاب گلو و خفگی می‌شود!

گیاه را در نور کم یا متوسط قرار دهید و خاک را بین دو آبیاری مرطوب نگه دارید.

۴- سانسوریا (شمشیری)

این گیاه آسان رشد بی‌توجهی شما را به راحتی تاب می‌آورد! اگر در زمینه پرورش گیاهان خانگی هیچ مهارتی ندارید و حتی گیاهان مصنوعی را هم خشک می‌کنید، سانسوریا را امتحان کنید! علاوه بر گونه‌‌ بلندی که در تصویر می‌بینید، این گیاه گونه های کم ارتفاع‌ تری هم دارد. همه گونه‌های شمشیری به نور کم مقاوم هستند اما شرایط نوری روشن‌تر را ترجیح می‌دهند. تنها مشکلی که ممکن است برای گیاه شما پیش آید، پوسیده شدن ریشه‌ها در اثر آبیاری بیش از حد است، پس مراقب میزان آبیاری گیاه باشید. این گیاه را تقریبا نمی‌توانید از بین ببرید!

گیاه شمشیری به مکانی با نور کم تا متوسط نیاز دارد. برای آبیاری مجدد سانسوریا ابتدا اجازه دهید سطح خاک خشک شود. این گیاه تا ارتفاع ۱۲۰ سانتی متری رشد می‌کند!

۵- پاپیتال (عشقه)

گیاه پاپیتال در بسیاری از مناطق به عنوان یک گیاه بیرونی مرسوم است. اما آن را می‌توان درون خانه هم پرورش داد. پاپیتال را در گلدانی بکارید و بالای طاقچه یا هر سطح بلندی قرار دهید تا ساقه‌های رونده آن جای کافی برای رشد داشته باشند. برای اینکه بهترین استفاده را از آن در دکور خانه بکنید، ساقه‌های رونده آن را به شکلی که می‌خواهید در بیاورید و هدایت کنید!

پاپیتال هم برای تازه کارها گیاه خوبی است. یک قطعه ۱۲ سانتی متری از ساقه پاپیتال را ببرید، برگ‌های قسمت پایین ساقه را جدا کنید و آن را درون خاکی مرطوب قرار دهید. اگر خاک را مرطوب نگه دارید بعد از چند هفته گیاه شروع به ریشه زنی خواهد کرد. عشقه برگ‌هایی قلب شکل و زیبا به رنگ سبز تیره به شما هدیه می‌دهد.

نکته: کنه‌های عنکبوتی عاشق گیاه عشقه هستند. برای جلوگیری از حمله این آفت به گیاهان عزیزتان، هر ازچند گاهی، برگ‌ها را با دستمالی مرطوب تمیز کنید.

پاپیتال نور متوسط تا روشن را می‌پسندد. اجازه دهید سطح خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شود.

 

برگرفته از
bhg
لینک کوتاه