فروش پرتره بی‌نظیری از «موتزارت» که برای عشق اولش فرستاده بود

نویسنده:

۰۸:۱۳:۵۶

 
ساتبی (Sotheby) یک پرتره مینیاتوری نادر از موسیقی‌دان و آهنگ‌سازمعروف، "موتزارت" (Mozart) را در 20 نوامبر 2014 در لندن به فروش می‌رساند. این پرتره، توسط موتزارت به دختر عموی خود، "ماریا آنا تکلا موتسارت" (Maria Anna Thekla Mozart) در ازای یک پرتره از طرف او، داده شده است. تصویر، موسیقی‌دان بیست و یک ساله را در یک لحظه کلیدی از زندگی او، با هر دو جنبه شخصی و هنریش نشان می‌دهد.

پرتره مینیاتوری فوق العاده نادر، پس از قرن‌ها که نسل به نسل در خانواده باقی مانده بود و به ارث گذاشته شده بود، بالاخره در حراج به فروش می‌رسد. ساتبی اعلام کرد که این تصویر بی‌نظیر، یکی از دو پرتره‌ی موتزارت می‌باشد که در دست خانواده او و کاملا خصوصی باقی مانده است. این نقاشی همراه با نسخه‌های خطی و حراج کتاب‌هایش به فروش خواهد رسید.

"دکتر استفان رو" (Dr Stephen Roe) مدیر بخش کتاب و نسخ خطی ساتبی می‌گوید، "تنها دو نقاشی معتبر و خصوصی از موتزارت باقی مانده است، که این تابلو یکی از آن دو و یکی از ده نقاشی معتبر کشیده شده از این آهنگ‌ساز می‌باشد؛ این تابلو، بسیار بااهمیت و بی‌نظیر است. به خصوص قسمت هیجان‌انگیز آن، این است که رنگ‌های پرتره هرگز بازتولید نشده‌اند؛ و این در حال حاضر از ویژگی های‌خاص کوچک اثر می‌باشد که می‌توان قدردان آن بود. جزئیات در رنگ‌آمیزی چهره قابل مشاهده و توجه است؛ و صورت، از نقاط رنگی کوچکی تشکیل شده است. این نقاط توسط رنگی که در آب حل شده و با عسل و صمغ آمیخته شده، ساخته شده است. نقاش، رنگ‌ها را با حداکثر دقت و ظرافت، و با درخشندگی شگفت‌انگیزی بر تمام تصویر سایه افکنده است."
 
یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
حراج
لینک کوتاه

دیدگاه